Futbolda Direğe Çarpan Şut İsabetli mi İsabetsiz mi Sayılır?

Futbolda direğe çarpan şut isabetli mi sayılır isabetsiz mi sayılır? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda direğe çarpan şutun isabetli ya da isabetsiz mi olduğundan söz edeceğiz.

Futbolda Direğe Çarpan Şut İsabetli mi İsabetsiz mi Sayılır?

Futbolda direğe çarpan toplar isabetsiz şut olarak sayılır. Her ne kadar tuhaf karşılansa da maç istatistiklerinden diğere çarpan toplar isabetli şutlar arasında yer almaz. Bu nedenle bir şutun isabetli sayılabilmesi için çerçeveyi bulması gerekmektedir. Kale, söz edilen bu çerçevenin dışında kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra maç istatistiklerinde de yavaş yavaş ”direğe çarpan şutlar” ayrı bir bölümde yer almaya ve gösterilmeye başlandı.

Direğe çarpan, direkten dışarı giden ya da direkten oyun alanına geri gelen herhangi bir şut ya da dokunuş isabetli sayılmıyor. Futbolcular isabetli sayılabilecek şut atmaları için kaleyi bulmaları gerekiyor.

Futbolun bazen dramatik bazen de estetik taraflarından biri olan direğe çarpan şutlar, hiç kuşkusuz adrenalin seviyesinin de yükselmesine neden olan güzel anlardandır. Bu nedenle içimizde direğe çarpan şutların da isabetli sayılması isteği yer alsa da futbolun kurallarını, en azından şimdilik, değiştirmek mümkün olmuyor. Şimdi aşağıda izlemeniz için Premier League’de direkten dönen efsanevi şutlardan biri derleme bırakıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.