Spor

Futbolda Ön Alan Baskısı Nedir? Nasıl Yapılır?

deneme bonusu

Futbolda ön alan baskısı nedir, nasıl yapılır? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda ön alan baskısının ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Futbolda Ön Alan Baskısı Nedir?

Futbolda, bir takımın rakibe yönelik üçüncü bölgede uyguladığı ve hücuma çıkmasını engellediği baskı tipidir. Baskı, belirli bir bölgeye değil rakip orta sahasından ceza sahasının içine kadar yapılır. Burada amaç, rakibin atağını olgunlaştırmadan sona erdirmektir.

Hücum yönü kuvvetli ve teknik oyuncuları fazla olan takımlar, top kendilerinde değilken topu bir anca önce alma üzerine stratejiler üretirler. Bu çerçevede topun kendisinde olmadığı zamanlarda, topu rakipten almak için sahanın her bölgesinde baskı yapılır. Alan baskısı ya da adam adama baskı sayesinde top kazanılmaya çalışılır. Burada, ön alan baskısında ise takım, rakip takımı çıkarmamaya çalışır. Baskı kurarak geriden oyun kurmalarını engeller. Topu ne kadar kısa sürede kazanırlarsa topun kontrolünü de oyunun geneline yayabilirler.

Ön alan baskısı daha çok maçın başlangıcında yapılır. Örneğin ev sahibi güçlü takımlar, konuk takımlara karşı genelde ilk dakikalarda baskılı oynarlar. Ön alan baskısı sayesinde rakip bunaltılır, geriden oyun kurması engellenir, hata yapmaya zorlanır ve bu sayede ev sahibi takım skor bulmaya çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.