Futbolda RCS Ne Demek? RCS Topla Buluşma Nedir?

Futbolda RCS nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise futbolda rcs nedir, ne demek sorusundan söz edeceğiz.

Futbolda RCS Ne Demek? RCS Topla Buluşma Nedir?

RCS yani rakip ceza sahasında topla buluşma. Futbolcuların rakip takımın ceza sahasında kaç kez bulunduklarını gösteren istatistiktir. Rakip ceza sahasında topla buluşma istatistiği, takımın hücum yönünün kuvvetli olup olmadığı hakkında önemli bir gösterge olarak kabul edilir. Yani bir takım ne kadar fazla rakip ceza sahasında topla buluşmuşsa bu, o takımın hücum yönünün iyi olduğunu kanıtlar. Ancak bu, maçın kazanan tarafını ya da kazanması gereken takımı belirlemeye yetmez.

RCS topla buluşma, iddiada daha fazla yapan/üreten takım lehine olacak şekilde kullanılabilir. Yani iddiada bir kişi, RCS topla buluşma istatistiklerine bakıp RCS’si daha fazla olan takımın kazanma, maçı çevirme, daha fazla skor bulma, üst gibi ihtimallerine oynayabilir. Ancak iddiada her şeye olduğu gibi buna da kanmamak gerekir. İstatistiklerin en az işe yaradığı alanlardan biri de futboldur.

Bir takım maç içerisinde 27 kez rakip ceza sahasında topla buluşabilir ancak forvet oyuncuları gününde olmazsa ya da gerçekten yeteneksizlerse bunlardan hiçbiri gole çevrilemeyebilir. Bunun yanı sıra bir takım rakip ceza sahasına girmeden, uzaktan bir şuttan ya da bir serbest vuruştan attığı golle maçı kazanabilir. 7 Kasım 2012 Celtic Barselona maçı bunun en güzel örneklerindendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber