Futbolda Diyagonal Pas Nedir? Ne Demek? Diyagonal Pas Nasıl Atılır?

Futbolda diyagonal pas nedir, ne demek, nasıl atılır? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından ve terimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca futbolda diyagonal paslardan söz edeceğiz.

Futbolda Diyagonal Pas Nedir?

Futbolcuların takım arkadaşlarına attıkları çapraz paslara denir. Daha çok ceza sahası içine doğru, sağdan sola ya da soldan sağa şeklinde ve genellikle yerden atılan paslara denir. Defans bloğunun yerleşim hataları ya da arkalarında bıraktıkları boşluklar diyagonal pasların çok daha tehlikeli olmasına neden olur.

Arkaya kaçırılan futbolcular, diyagonal paslarla buluştuklarında defans diziliminde, yerleşiminde hata olduğu zaman kalecilerle karşı karşıya kalma ihtimalleri normalden daha fazladır.

Şiddeti ya da istikameti ayarlanarak sol kanattan sağ içe ya da sağ kanattan sol içe atılan paslara diyagonal paslar denir. Aynı zamanda bu paslar, defans arkasına atılan herhangi bir pastan farklı olarak aynı anda birkaç oyuncuyu oyundan düşürebilir ve kademe hatasından dolayı çok daha tehlikeli pozisyonlara neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: