Siyahilerin Messi ve Barselona Hayranlığı

Ronaldo ve Messi ekseninde dönen futbol tutkunluğu sadece ülkemiz sınırları içerisinde değil aksine tüm dünyada genel kabul gören bir konu. Messi ya da Ronaldo; futboluyla, ahlakıyla ya da görüntü veya formasıyla kendilerine olan hayranlığı iyice perçinleştiriyorlar. Ülkeden ülkeye; bölgeden bölgeye değişiklik gösteren bu yarışmada farklı olan bir şey var: Siyahilerin Messi hayranlığı.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Hangisi Elle Yapılır?

Meşhur UNİCEF’li bordo-mavili forması ve 10 numaralı Messi formasıyla hep akıllarda kalanlar siyahiler. Özellikle Afrika’da sokak aralarında top koşturan, iki taştan kale yapan çocukların sırtlarında en çok Messi’nin forması var.

Peki siyahilerin Messi hayranlığı nereden geliyor? İşin ilginç tarafı da bu. Malumunuzdur Ronaldo’nun hayırseverliği pek bir moda ama Messi’nin henüz öyle bir tarafını görmedik. Gerçekte Ronaldo’yu sevmesi gereken siyahilerin Messi hayranlığı hakikaten ilginç.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Çizgiye İnmek Nedir? Ne Demek?

Afrika’da ya da Güney Amerika’da veya Güney Asya ülkelerinde Messi’nin bariz üstünlüğü var. Özellikle siyahilerin Messi hayranlığı, giydiği formalarından oynadığı oyunlardan ve sevinişlerinden epey belli oluyor.

Sadece Messi değil aynı zamanda Ronaldinho veya Barselona’ya ciddi bir sempatileri var. Bunun gerçekten sebebi nedir? Neden böyle bir hayranlıkları var? Galiba bilinçli ve bir noktadan başlayan akım. Bu akımın şimdiki tezahürü de sanırım Messi. Ama Barselona tutkunluğu daha uzun yıllar sürecek gibi.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda 99 Numara Nedir? Görevleri Nelerdir? Nerede Oynar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce