Futbolda Engellenen Şut Nedir? Nasıl Yapılır?

Futbolda Engellenen şut nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise engellenen şutlardan söz edeceğiz.

Futbolda Engellenen Şut Nedir?

Maçkolik, Sahadan ve benzeri futbol uygulamaları ile futbol verilerinde karşılaşılan engellenen şut ibaresi, bir takımın rakip oyuncularının şutunu kaç kez engellediğini ifade eder. Buna göre bir takım için engellenen şut 6 ise söz konusu takım o maçta 6 şutu engellemiştir. Örneğin ceza sahasının gerisinden şut atan rakip oyuncunun şutunu sırtıyla engelleyen stoper o şutu engellemiş olur.

Engellenen şutlar, herhangi bir mevki oyuncusuyla ilgili değildir. Herhangi bir oyuncu da bir şutu engelleyebilir. Futbol uygulamalarında görülen bu istatistik, maç hakkında da önemli bilgiler verir. Örneğin bir takımın engellenen şut sayısı maç başına 7-8 ve daha fazlaysa bu, söz konusu takımın ya çok iyi defans yaptığını ya da kalesinde bolca gol pozisyonu gördüğünü açıklar. Ancak engellenen şut istatistiği yüksek olan takımlar, şayet defans anlamında kuvvetli değillerse, o maçta kuvvetle muhtemel mağlubiyet yaşamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.