Spor

Futbolda Duo ve Trio Nedir?

Futbolda duo ve trio nedir? Neye denir? Futbolda duo ve trio ne demek? İşte kısaca futbolda duo ve trio kavramları. 

Duo ve Trio Nedir? 

Duo, Latincede 2 veya ikili; Trio ise yine Latincede üç veya üçüncü anlamına gelir. 

Futbolda Duo ve Trio Nedir? 

Futbolda duo ve trio kavramları, daha çok beraber görev yapan, benzer ya da aynı pozisyonlarda oynayan futbolcular için kullanılır. Örnekler üzerinden futbolda duo ve trio kavramlarını açıklayalım:

Duo 

Defansın göbeğinde veya başka mevkilerde görev yapan iki oyuncuya “Duo” adı verilir. Buna “tandem” ismi de verilmektedir. Yine aynı şekilde orta sahanın gerisinde görev yapan liberolara da libero duosu adı verilir. 

Bir dönem Juventus’ta forma giyen Bonucci-Chellini ikilisi “tandem” veya “Duo” denilince akla ilk gelen isimlerdendir. Yine Puyol-Pique ikilisi de bu kavrama örnektir. 

Trio 

Bir bölgede görev yapan ve üç oyuncudan oluşan hatta trio denir. Trio denilmesi için bir bölgede 3 kişinin oynaması gerekmektedir. Mesela 4-3-3 sisteminin orta saha ve hücum hattındaki üç oyuncuya “orta saha triosu” veya “forvet triosu” ismi verilir. 

Messi-Suarez-Neymar triosu, bir dönem Barselona’da forma giyen efsanevi futbolculardır. Trio kavramına iyi bir örnektir. Bir dönem Beşiktaş forması giyen Metin Ali Feyyaz üçlüsü de yine bu kavrama iyi bir örnektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.