Spor

Futbolda Kale Sahası Nedir? Neresidir?

Futbolda kale sahası nedir, neresidir? Futbolla ilgili olan ya da yeni yeni futbola ilgi duymaya başlayanlar maçlarda spikerler tarafından söylenen bazı özel terimleri anlamakta güçlük çekebiliyor. Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca kale sahasından, kale sahasının nerede olduğundan ve bu alandaki bazı kurallardan söz edeceğiz. 

Kale Sahası Nedir? 

Futboldaki orta saha ve ceza sahası ile birlikte üç saha teriminden biridir. Kale sahası, kaleciler için belirtilmiş bir alandır ve bu alanda kalecilere yapılan müdaheleler faulle sonuçlanır. Kale sahası, dikdörtgen bir alandır ve ceza sahasının içerisinde yer alır. 

İngilizcede “six-yard-box” ya da “6-yard-box” olarak adlandırılan bu bölge Türkçeye Altıpas olarak geçmiştir. Öte yandan “kale sahası” diye de bilinir. 

Kale Sahası Tam Olarak Nerede? 

Futbol sahasını düşündüğümüzde her iki kalede de kale sahası bulunur. Ceza sahası içerisinde yer alan küçük dikdörtgen alan kale sahası olarak adlandırılır. Bu alan, kalenin yanından başlar ve penaltı noktasının gerisinde son bulur. 

Kale Sahasının Ölçüleri 

Kale sahası, yukarıda da belirttiğimiz gibi ceza sahası içerisinde yer alır ve ölçüleri şu şekildedir. 

Genişlik: 6 yard (5.5 metre) 

Uzunluk: 20 yard (18.2 metre) 

Ceza sahası ile arasındaki mesafe: 12 yard (11 metre) 

Kale Sahasında Kalecilere Yapılan Müdahalelere Faul Çalınır mı? 

Futbolda en muallak konulardan biri kale sahası içerisinde kalecilere yapılan müdahalelerin faulle sonuçlanıp sonuçlanmadığıdır. Bu konuda çoğunluk kale sahasında yapılan kaleciye müdahalelerin faul olduğu yönündeyken İngiltere Premier Lig’de bu kural çoğu zaman es geçilir. Ayrıca bu kural faulun şiddetine ya da pozisyonun durumuna göre de değişebilir. Özetle;

“Kale sahası olarak bilinen bölgenin diğer ismi altıpastır. Bu alanda kalecilere yapılan müdahaleler faulle cezalandırılır. Altıpas bölgesi 5.5 metre genişliğinde, 18.2 metre uzunluğunda ve dikdörtgen şeklindedir. Bu alan ceza sahası içinde yer alır. Penaltı noktası bu alanın dışındadır.” 

Kullanıcıların Yaptığı Aramalar 

Google üzerine kale sahası ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı: futbolda kale sahası nedir, 6 pasta kaleci dokunulmazlığı, 6 pas içinde kaleci dokunulmazlığı, futbolda kale sahası neresi, kaleciye faul kuralları, ofsayt nedir, futbol sahası ölçüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds