Voleybolda Rally Ne Demek? Ne Kadar Sürer?

Voleybolda rally ne demek? Ne kadar sürer? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybolda rally demek sorusundan söz edeceğiz.

Voleybolda Rally Ne Demek? Ne Kadar Sürer?

Voleybolda rally topun servis ile yola çıkmasından yere düşmesine kadar geçen süredir. Takımda servis sırası olan oyuncu servis atar. Daha sonra o servisten çıkan top iki takım arasında hareket halindedir. Topun oyun dışı kalmasına kadar geçen süreye rally süresi denmektedir. Durumun rally olabilmesi için topun kesinlikle oyun dışı kalması gerekir. Bu  duruma topun yere düşmesi, sahadan çıkması ya da oyuncuların yanlış pozisyonda oynamaları da dahildir.  Top hiçbir problemi olmadan uzun bir süre rallide kalabilir. Türk voleybol tarihinde en uzun rally 48 vuruş ile gerçekleşmiştir. Bu 48 vuruş toplamda 62 saniye sürmüştür. Rally dünya genelinde daha uzun sürelerde devam edebilir. Gereken tek şey topun yere düşmesidir.

Voleybolda Rally Ne Demek Görseli

Voleybolda uzun süren ralliler, büyük heyecana sahne olurlar. Ralli esnasında bütün oyuncuların odak noktası topun yere düşmesine engel olmaktır. Bu nedenle ralli uzadıkça odaklanma konusunda da önemli düşüşler yaşanır. Yukarıda da belirtiliği üzere Türkiye’de en uzun ralli 48 vuruş ve 62 saniye sürmüştür. Bu süre, voleybol için oldukça uzun. Futbol ve basketbol sporlarına kıyaslandığı zaman kısa gelse de 62 saniye voleybolda epey uzundur.

parmabet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.