Spor

Futbolda Altıpas Nedir? Neresidir? Altıpasta Kaleci Dokunulmazlığı Var mı?

Futbolda altıpas nedir, neresidir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “altıpas” teriminden söz edeceğiz. 

Altıpas Nedir? 

Altıpas, dilimize İngilizcedeki “six-yard-box” ya da “6 yard box” teriminden geçmiştir. Futbolda ceza sahası içerisindeki küçük dikdörtgen alana verilen isimdir. Bu alana “kale sahası” ismi de verilir. Altıpas alanında kaleciler dokunulmazdır ve burada kendilerine tapılan müdaheleler faul olarak değerlendirilir. 

Zaman zaman mücadelelerin ve fizik gücünün üst düzey olduğu liglerde hakemler bu alanda kalecilere yapılan ufak müdahalelere faul çalmazlar. Bu tamamen ligin durumuna ve faulun şiddetine göre değişebilir. 

Bu alan kalecilerin özel alanı olarak da bilinir. Alana bu nedenden dolayı “kale sahası” ismi verilmiştir. 

Altıpas bölgesi, ceza sahası içerindeki küçük dikdörtgen alanı ifade eder. Bu alandaki diğer dikdörtgen ise ceza sahasıdır. Ceza sahası ise İngilizcedeki karşılığı ile “18-yard-box” olarak adlandırılır. 

Penaltı noktası, kale sahası ile ceza sahası içerisinde yer alan bölgededir. Ceza sahası, kale sahası alanını da kapsadığından bu alanda yapılan herhangi bir faul, penaltı ile cezalandırılır. 

Kale sahası yani Altıpas bölgesi, ceza sahasından 11 metre içeridedir ve altıpas bölgesinin genişliği 5.5 metredir. Kale sahasının uzunluğu ise 18.2 metredir. 

Özet ve Bilinmesi Gerekenler

— Altıpas olarak bilinen bölgenin diğer ismi kale sahasıdır. 

— Bu alanda kalecilere yapılan müdahaleler faulle cezalandırılır. 

— Altıpas bölgesi 5.5 metre genişliğinde, 18.2 metre uzunluğunda ve dikdörtgen şeklindedir. 

— Bu alan ceza sahası içinde yer alır. 

—Penaltı noktası bu alanın dışındadır. 

“Demarke” Ne Demek? 

Yukarıda tırnak içinde belirttiğimiz demarke kelimesi, futbol özelinde markaj altında olmayan, müsait pozisyonda anlamlarına gelmektedir. 

Altıpas Alanında Kaçırılan Goller 

Bu alan daha çok inanılması güç pozisyonların kaçırıldığı yerler olarak bilinir. Kaleye en yakın bölge olan Altıpasta futbolcular zaman zaman zor olanı yaparak topu auta gönderebilirler. 

Futbolcuların “demarke” vaziyette kaçırdıkları altıpas pozisyonları için aşağıdaki bağlantıyı izleyebilirsiniz. 

Altıpas Hakkında Yapılan Aramalar 

Google üzerine altıpas ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı: futbolda altıpas nedir, 6 pasta kaleci dokunulmazlığı, 6 pas içinde kaleci dokunulmazlığı, futbolda altıpas neresi, kaleciye faul kuralları, ofsayt nedir, futbol sahası ölçüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds