Spor

Futbolda Ceza Sahası Ölçüleri

Futbolda ceza sahası ölçüleri nedir, ceza sahası uzunluğu, genişliği ve ölçüleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “ceza sahası ölçülerinden söz edeceğiz. 

Futbolda Ceza Sahası Ölçüleri 

Genişlik: 18 yard (16.5 metre) 

Uzunluk: 44 yard (40.3 metre) 

Ceza sahası ölçülerini ve bu alanla ilgili diğer istatistik ve ölçüleri aşağıdaki grafikten inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki bölümde ise ceza sahası ile ilgili diğer bilgileri bulabilirsiniz. 

Futbolda Ceza Sahası Nedir? 

Orta saha ve kale sahası ile birlikte futboldaki üç sahadan biridir. Ceza sahasında rakibe yapılan bir faul penaltı kararı ile sonuçlanır. Ceza sahası ismi de bu kuraldan gelmektedir. 

İngilizcede “18-yard-box” olarak da bilinen bölge, dikdörtgen şeklindedir ve içerisine kale sahasını da dahil eder. 

Kale sahası ise ceza sahasından 3 katı küçüklükte yine dikdörtgen bir alandır. Bu alanda kalecilere yapılan müdahaleler faulle sonuçlanır. 

Ceza Sahası Ölçüleri Neden “Yard” ile Veriliyor? 

Bu yazımızda da fark ettiğiniz gibi ceza sahası ölçüleri ve diğer saha ölçüleri yard ölçü birimi ile verilmiştir. Bu durumun asıl nedeni İngiltere’nin ölçü biriminin “yard” olmasından kaynaklanır. Normalde isimleri yard ölçü birimine göre verilen sahalar, Türkçeye farklı isimlerle çevrilmiştir. 

Örneğin Altıpas ya da kale sahası olarak bilinen bölge İngilizce’de “6-yard-box” olarak bilinirken ceza sahası olarak tabir ettiğimiz bölgenin İngilizce’deki karşılığı ise “18-yard-box”tır. İsimlendirmede baz alınan kriter ise sahaların genişlik ölçülerdir. Nitekim kale sahası 6 yard; ceza sahası 18 yard genişliğindedir. Türkçede ceza sahası denilmesinin temel nedeni bu alanda kalecilere yapılan müdahalelerin faul olmasıdır. 

Ceza Sahası Ölçüleri ile İlgili Yapılan Aramalar 

Google üzerinden ceza sahası ölçüleri ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; futbol sahası ölçüleri ve çizimi, futbol sahası ölçüleri tff, nizami futbol saha ölçüleri, futbol sahası kale ölçüleri, halı saha ölçüleri, futbol sahası kaç metre, futbol kale ölçüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.