Spor

Futbolda Modern Bek Nedir? Görevleri Nelerdir? Kime Denir?

Futboldaki mevkilerden birisi olan Modern Bek isminden de anlaşılacağı üzere modern futbolla birlikte ortaya çıkmış bir mevkidir. Bek oyuncuları defansın sağ veya sol kanadında yer almaktadırlar. Bundan ötürü bir futbol maçı içerisinde beklerde yer alan futbolcular genellikle arı gibi çalışkandırlar. Çünkü hem takımla beraber hücuma kalkar ve aynı şekilde savunmaya dönerler. 90 dakika boyunca 100 metre git gel yapmaları birçok bek oyuncusunun görev tanımı arasında yer alır.

Modern Beklere bakacak olursak her savunma oyuncusu gibi savunma görevlerinin dışında bir de takımın hücuma daha fazla kişiyle çıkmasını sağlamak amacıyla hücumla da ilgilenirler.

Modern Bek’in hücumdaki görevi orada fazladan bir adam olsun diye değildir. Bunun yerine takımın genişlemesine katkıda bulunurlar. Bu sayede rakip takımın presinin etkisi genele dağıldığından ötürü azalacaktır. Bu da hücuma çıkan takımın daha rahat bir şekilde atak yapmasını sağlamasının dışında kanatların da daha etkili kullanılmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.