Spor

Voleybolda Manşet Nedir? Nasıl Atılır?

Voleybolda yer alan atışlar, oyunun yönlendirilmesi açısından büyük öneme sahip olduğu için, atışların en iyi şekilde yapılması gerekmekte. Özellikle de kişiler arasındaki top alışverişini sağlayan manşetin voleybolda olmazsa olmaz bir özellik gösterdiğini söylemek gerekir. Bu yazımızda da sizler için voleybolda manşet nedir sorusuna cevap arayacağız.

Voleybolda Manşet Nedir?

Manşet el ile atılan bir atış olarak karşımıza çıkmaktadır. Voleybola özgü olan bu atış şeklinin iyi bir şekilde yapılması için daha önceden pek çok kez çalışmak, daha iyi bir manşet atılabilmesi açısından faydalı olacaktır. Özellikle de hareketin iki elin birlikte kullanılması ile yapılması gerekmektedir. Voleybolda manşet nasıl atılır konusuna baktığımızda ise, manşetin atılabilmesi için öncelikle iki kolun da iç kısımları görünecek şekilde tutulması gerekir. Ardından bir elin parmaklarının alt kısımda kalacak şekilde üst üste koyulması gerekecektir. Çapraz bir şekilde duran bu ellerde baş parmaklar birleştirilir ve böylece manşet pozisyonu elde edilmiş olur. Elin rahat bir şekilde durması da büyük önem taşır. Atışın sert olması isteniyorsa parmaklar ve kollar daha çok birbirlerine yakınlaştırılabileceklerdir.

Voleybolda manşet nedir konusuna baktığımızda, manşetin kullanım alanının da değişebileceğini söylemek gerekir. Özellikle alttan gelen topların mükemmel bir şekilde kurtarılabilmesi adına, manşet ile vurulması gerekli olacaktır. Manşet nasıl atılır konusunda dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de ayakların almış olduğu pozisyondur. Atıştan önce ayakların iyi bir şekilde yere basması ve parmak uçlarına baskı yapılması gerekmektedir. Bu pozisyon sayesinde daha rahat bir biçimde topa vurmak mümkün hale gelecektir.

Manşet Nasıl Atılır?

Son olarak voleybolda vurulacak olan manşet atışında üç önemli nokta da karşımıza çıkar. Bunlardan ilki diğer oyuncunun izlenmesidir. Kolların hemen birleştirilebilmesi için diğer oyuncunun hareketi hızlı bir şekilde gözlenmeli ve top gelmeden bu atış pozisyonunda durulmalıdır. Diğer bir husus pozisyondaki parmak ucuna ağırlık verme konusudur. Sağlıklı bir şekilde manşet atabilmek adına ayak parmak uçlarına baskı yapılması gerekecektir. Son olarak dengenin kaybedilmemesi için de, manşet atışında vücudun yere yaklaşması gerekir. Bu hususlara uyulduktan sonra iyi bir manşet atışı sağlanacaktır.

Voleybolla ilgili diğer yazılarımız için sitemizin ”Spor” kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi