Spor

Altın Jenerasyon Nedir?

Altın jenerasyon nedir, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda sporla ilgili çeşitli kavramlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca altın jenerasyon kavramından söz edeceğiz.

Altın Jenerasyon Nedir?

Futbolda bir ülke takımının dönemsel anlamda en iyi oyuncularına sahip olduğu zaman aralığına ve bu aralıktaki oyunculara ”altın jenerasyon” benzetmesi yapılır. Buna göre söz konusu oyuncular, rastlantısal olarak da iyi bir zamanlama ile diğer oyuncuları yakalamış ve beraber oynama fırsatı elde etmişlerdir. Genelde baş altı takımlar için kullanılır. Örneğin Belçika, altın jenerasyon kavramına en uygun ülkelerden biridir. 2010’da başlayan yükselişleri kendilerini ülke sıralamasının zirvelerine kadar çıkarmış; ancak altın jenerasyondan olan oyuncuların zamanla azalması ve yerlerinin doldurulmaması sonucu bu özelliklerini de kaybetmeye başlamışlardır.

2022 Katar Dünya Kupası’nda Belçika, altın jenerasyonunun sonuna geldiğini de tüm futbolseverlere göstermiş oldu. Geriden gelen oyuncular, ana kadrodaki oyuncuların seviyesine ulaşamadıkları müddetçe (ki bu son kez 2024 Avrupa Şampiyonasında denenebilir) altın jenerasyon kesin olarak bitecek duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.