Futbolda Kanat Bek Nedir? Görevleri Nelerdir?

Daha önceki yazılarımızda sizlere futboldaki farklı mevkiler hakkında bilgi vermiştik. Bugünse o mevkilerden birisi olan Kanat Bek hakkında bilgi vereceğiz.

Kanat Bek kavramı ilk başlarda üçlü savunma ile oynayan takımların sağ ve sol kanatlarında oynayan oyunculara verilen isimdi. Bu futbolcular kanatlarda tek başlarına oynardı. Günümüzde ise dörtlü savunma oynayan takımların da bekleri kanat bek olarak oynamaktadır. Peki, günümüzde bu durum nasıl meydana gelmektedir.

Kanat Bekler de diğer tüm savunmacılar gibi ilk önceliği savunmada hata yapmamaktır. Takım hücuma kalkarken ise bu Kanat Bekler önlerindeki tüm kanattan tek başlarına sorumlu olmaktadırlar. Tıpkı bir kanat oynayan orta saha gibi top sürme ve orta yapması, orta sahada topa hakim olma savaşında yer alması, savunmadayken tüm görevlerini eksiksiz yapması ve topu geri kazanması gerekir. Görev listesi kabarık olduğundan dolayı gereken yeteneklerin miktarı da çok fazladır. Sadece bir futbolcunun hızlı koşması kanat bek olabileceği anlamına gelmemektedir.
Dünya futbolunda Liverpool’un bekleri bu konuda başı çekiyor desek herhalde yanlış söylemiş olmayız. Liverpool’un sağ beki Trent Alexander-Arnold adeta kanat bek olmak için dünyaya gelmiş diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting