Spor

Futbolda Mütevazı Kadro Ne Demek?

Mütevazi kadro nedir, ne demek ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca mütevazı kadrodan söz edeceğiz.

Mütevazı Kadro Ne Demek?

Futbolda genelde yetersiz bütçe ile kurulmuş, bu sebepten dolayı kadrosunda pahalı oyuncu bulunmayan, imkanları çerçevesinde kurduğu oyuncu ekibiyle mücadele eden takımların kadrosu mütevazı olarak adlandırılır. Burada mütevazı kadrodan kast edilen, takımın bütçesi nispetinde ortaya çıkan ekiptir. Örneğin genel olarak ortalama takım bütçesi 100 milyon olan bir ligde bir takımın toplam değeri 30 milyonu geçmiyorsa bu takımın kadrosu mütevazıdır. Çeşitli sebeplerden dolayı daralmaya giden kulüpler, geçtikleri ekonomik krizin de etkisiyle küçülmeye ve masraflarını kısmaya giderler. Bu da doğal olarak eldeki maaşı yüksek oyuncuların gönderilmesi, yeni oyuncunun alınmaması ve alt yapıya öncelik verilmesi ile sonuçlanır.

Ancak bazen bu mütevazı kadrolar inanılmaz işler de yapabilir. Mesela Burak Yılmaz, Yusuf Yazıcı ve Zeki Çelik’li Lille’in değeri bir milyarın üzerindeki PSG’nin önünde League 1’i lider tamamlaması ya da Leicester City’nin Big Six gibi devasa bütçelere sahip takımların olduğu Premier Lig’i zirvede bitirmesi gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds