Futbolda Markaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Futbolda markan nedir, neye denir ve nasıl yapılır? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “futbolda markaj” kavramından söz edeceğiz.

Markaj Nedir?

Futbolda, oyuncuların rakip takım oyuncularına karşı uyguladıkları ve topu geri almak için baskı yaptıkları preslere “markaj” denir. Markaj, kaybedilen topları geri almak için yapılsa da zaman zaman rakip takımın oyununu bozmak için de yapılabilir.

Markaj Nasıl Yapılır?

Markaj, tekli olabildiği gibi ikili ya da üçlü de yapılabilir. Teknik direktör veya teknik ekip tarafından daha önce verilen taktikler dahilinde bir futbolcu, rakip takım oyuncusunu ya da 2-3 futbolcu, rakibin tek futbolcusuna pres yapabilir. Markaj tek bir futbolcu tarafından birkaç rakip takım futbolcusuna da yapılabilir.

DMF ya da DOS olarak bilinen defansif orta saha oyuncuları, markaj konusunda diğer mevkilere göre daha iyidirler. Rakibin organize olarak ileride çoğalmalarını engelleyen bu futbolcular, rakip takım oyuncularına da markaj uygulayarak oyunu bozabilirler.

İkili Markaj Nedir?

Takımdaki iki futbolcunun rakip takımdaki bir oyuncuyu ikili olarak sıkıştırması, ona pres yapmasıdır. Pres yapılan bu oyuncu, kendi takımının tehlike yaratabilecek oyuncusudur. Skor açısından düşünüldüğünde bu futbolcuların ikili hatta üçlü markaja alınmaları takıma yararlı olacaktır. Ancak bu da adam adama savunma sisteminin bir açığıdır. Rakibin sadece tek bir futbolcusuna pres yapılması, takımda adam eşleşmesinde sorun meydana getirecektir. Bu nedenden dolayı sadece tek bir futbolcuya ikili veya üçlü markaj uygulayan takımlar alan savunması uygulamak zorundadır.

Oyunun akışını bozmak ve pas trafiğini engellemek için rakip takım oyuncusunun ikili veya üçlü markaj altına alınması ayrıca takımın hücum aksiyonlarını ve çeşitliliğini de bitirebilir. Markaj uygulayacak olan oyuncuların enerjilerinin tamamını tutmuş oldukları futbolcu için harcamaları, ayrıca takımın savunmada az adamla yakalanmasına da neden olur.

Örneğin Messi ya da Ronaldo’nun ikili hatta üçlü markaja alınması, tehlikelidir. Zira bu tip ”top class” oyuncular, oyun görüşü olarak birer dehadır. Bu nedenle rakip takım futbolcularını da iyi analiz etmek gerekir. Özellikle hızlı futbolculara ikili veya üçlü markaj uygulamak taktiksel bir hatadır.

Demarke Nedir?

Bağımsız, hür anlamlarına gelse de futboldaki karşılığı “markaj altında olmayan”dır. “Demarke pozisyonda topu ağlara gönderemedi” cümlesinde de markaj altında olmadığı halde anlamı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: