Futbolda Opta Nedir? Opta Verilerine Göre Ne Demek?

Futbolda opta verileri nedir, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda opta verilerinin ne anlama geldiğinden söz edeceğiz.

Futbolda ”Opta” Nedir?

Opta, bir analiz şirketinin ismidir. Opta Sportsdata olarak da bilinir. 1996 yılında Opta Sportsdata adıyla kurulan şirket, daha sonra 2013 yılında Perform Group tarafından satın alınmıştır. Daha çok futbolla ilgili olarak detaylı analizler sunan Opta, pek çok konuda takımlar hakkında önemli doneler de vermektedir.

Futbolda ''Opta'' Nedir

Bugün pek çok spor kanalı, spor yorumcusu, spor aplikasyonları, gazeteler ve sosyal medya platformları Opta verilerini kullanmaktadır. Opta verileri, yukarıda da değinildiği üzere birçok noktada detaylı bilgiler verir. Örneğin herhangi iki takımın karşılaşmasında üretilen skorun hangi yıla yakın olduğu, golü atan futbolcunun daha çok hangi dakikalarda skor bulduğu, isabetli pasların hangi bölgeden kanatlara aktarıldığı gibi pek çok detaylar Opta verilerinde bulunabilir.

Twitter’da paylaşılan son Opta postlarından yola çıkarak Opta’nın hangi konulara ağırlık verdiğinden söz edelim:

  • Fenerbahçe, Vitor Pereira yönetiminde ilk kez bir Süper Lig maçını gol atamadan kaybetti.
  • Alanyaspor, Süper Lig’de Beşiktaş’tan (2015/16 & 2016/17) bu yana Galatasaray’ı deplasmanda üst üste iki kez mağlup eden ilk takım oldu

Opta verileri, uzun yıllarda dayalı istatistikleri de dahil etmektedir. Profesyonel liglerin başlangıcından güncel zamana kadar olan istatistikleri de dahil ettiğinden Opta verileri zaman zaman gereğinden fazla ayrıntı içerdiğinden anlamsız olabiliyor. Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak amacıyla Opta, son zamanlarda daha çok güncele yakın analizleri paylaşmaktadır.

türkçe casino siteleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.