Futbolda Tek Yumruk Ne Demek?

Futbolda tek yumruk nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda tek yumruğun ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Futbolda Tek Yumruk Ne Demek?

Futbolda kalecilerin üzerlerine gelen şutları veya topları tek yumrukla uzaklaştırması durumuna tek yumruk ya da tek yumrukla uzaklaştırmak adı verilir. Kaleciler, topu rahatlıkla kontrol etmeleri mümkün olmayan noktalarda topu tek yumrukla ya da çift yumrukla uzaklaştırırlar. Bu pozisyonlarda kaleciler, topu olabildiğince tehlike bölgesinin uzağına çıkarmayı amaçlarlar. Bu pozisyonlar, zorunlu olarak gerçekleşir. Çünkü topu tek yumrukla ya da çift yumrukla uzaklaştırmak zaman zaman daha tehlikeli pozisyonlara sebep olabilir.

Bu nedenle kalecilerin topu yumrukla uzaklaştırırken rakibin saha içindeki konumlanmasına dikkat etmeliler. Nitekim elle ya da ayakla başlatılan oyunlarda saha içinde dağılımı net olarak görmek mümkünken yumrukla uzaklaştırmalarda bunu yapmak hayli güçtür. Bundan dolayı kaleciler de bu pozisyonlarda oldukça zorlanır. En garanti yol topu taç çizgisine ya da paralele olacak şekilde santra çizgisine doğru atmaktır. Böylece yumrukla uzaklaştırılan toplar, rakip için bir tehlike oluşturmak çıkar.

Görsellerin kaynağı: bbc.com

vdcasino

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.