Voleybolda Drill Ne Demek? Nasıl Yapılır?

Voleybolda drill ne demek, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybolda drill ne demek sorusundan söz edeceğiz.

Voleybolda Drill Ne Demek

Voleybolda drill oyuncuların öğrenmek için yaptıkları alıştırmalara denmektedir. Drill yaparken öncelikle oyuncu kendi pozisyonuna göre hareketleri öğrenmelidir. Öncelikle oyuncuların kendi pozisyonlarında uzmanlaşmaları amaçlanmaktadır. Drill oyuncunun kendisi tarafından da yapılır. Ayrıca oyuncuyu bir koç da çalıştırabilir. Drill oyuncunun yapacağı pas, smaç, blok, plase gibi hareketleri çalışması anlamına gelmektedir. Voleybolda profesyonel olmak için oyuncuları belirli bir düzende çalışmaları gerekmektedir. Bu çalışmalarda pozisyonlarını gerektirdiği pas ve hareketleri tekrarlamalıdırlar. Örneğin bir pasör profesyonel olmak için atacağı pasları kusursuz hale getirmek zorundadır. Bu durumda sürekli pas çalışması yapmalıdır. Aynı zamanda voleybol oyuncularının sadece kendi pozisyonlarını değil diğer pozisyonları  anlamak için de çalışmalar yapmaları gerekmektedir. Yapılan bu çalışmalar genelde bir koç tarafından düzenlenmektedir.

Voleybolda Drill Ne Demek Görseli

İngilizce kelime anlamı olarak delgi, delmek gibi anlamlara sahip olsa da drill kelimesinin asıl anlamı egzersiz ve talim yapmaktır. Voleybolda da driller için çeşitli alanlar bulunmaktadır. Bunlardan biri blok, smaç, blok ya da plasedir. Bu yeteneklerden herhangi biri için oyuncu, gerek kendi gerekse de koçu ile çalışabilmektedir. Yine aynı şekilde basketbolda da futbolda da benzer bir şekilde oyuncular, drill egzersizleri ile yeteneklerini ve oyuna skor anlamındaki katkı verebilecek özelliklerini geliştirmektedir.

betexper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.