Spor

Futbolda Bindirme Nedir? Ne Demek? Nasıl Yapılır?

Futbolda bindirme nedir, futbolda bindirme yapmak ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerimden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “futbolda bindirme” kavramından söz edeceğiz.

Futbolda Bindirme Ne Demek?

Takımın atak yaparken kanat oyuncusunun hücum opsiyonunu zenginleştiren ve kanat oyuncusu topu sürerken arkadan yaptığı koşuyla ceza sahasına orta ya da pas atacak olan beklerin yaptığı işe “bindirme” adı verilir.

Hücumda kanatlarla beraber hareket eden bekler, kanat oyuncususunun tercihinden bağımsız olarak sahanın sağ veya solundan bindirme yaparak rakip takımın savunma kurgusunu bozar ve hücum opsiyonlarını zenginleştirir.

Bekler, sürekli olarak bu bindirmeleri yaparak ceza sahası içindeki futbolcu ya da futbolcuları topla buluştururlar. Bu futbolculara açılan orta veya atılan paslar golle sonuçlanabilir.

Beklerin bindirme yaparken sonuçsuz koşuları da olabilir. Topsuz alanda yapılan bu koşular rakip takımın defans oyuncularını da markaja zorladığı için asıl atağı yönlendiren oyuncuya boş alan yaratacaktır. Böylece sahadaki topun hareket edeceği alan da genişleyecektir.

Bindirme yapan oyuncular bekler olabildiği gibi tam tersi şekilde kanatlar ya da forvetler de olabilir. Bindirmede asıl amaç hücumun zenginliğini artırmak ve sonucu değiştirecek bir gol bulmaya çalışmaktır.

Modern futbolda savunma oyuncularının her iki yanının da kuvvetli olması beklenir. Bekler de modern futbolun özellikle hücuma yaptıkları katkıları ile çok çok önemli bir parçası haline gelmiştir. Günümüzde sadece savunma ya da savunma hücum yönü kuvvetli olan bekler, sıradan olmaktan öteye geçemiyor. Bu nedenle beklerin hem hücum hem de savunma yönünün kuvvetli olması gerekiyor. Bu yazımızda söz ettiğimiz bindirmede ise beklerin payı oldukça büyük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds