Snowboard Cross Nedir? Özellikleri? Ekipmanlar? Tarihçesi?

Snowboard cross nedir, snowboard kros tanımı? Daha önceki yazılarımızda sporla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca snowboard cross’tan söz edeceğiz.

Snowboard Cross Nedir?

4-6 arasında değişen snowboardcunun; eğilimler, atlamalar ve tümsekler gibi zorlukları da bulunan parkurda birbirleri ile yarıştığı olimpik bir spordur. Buradaki amaç, sporcuların birbirlerini geçmeye, yarışı önde bitirmeye çalışmasıdır. 2006 Torino Olimpiyat Oyunları ile olimpiyat oyunlarına dahil edilmiştir.

Snowboard Cross
kaynak: https://www.insidethegames.biz/articles/1101428/fis-ski-snowboard-cross-montafon

Yarış İçin Gerekli Ekipmanlar

Tüm katılımcıların yarışmak için bir snowboarda ihtiyacı vardır. Snowboard oldukça ağır ve sert olmalıdır (ancak sert tahta olmamalıdır). Her zaman gerekli olmasa da bir ağız koruyucu önerilir. Katılımcılar yan yana yarıştıkları için, rakiplerin birbirlerinin ekipmanlarına takılmamalarını sağlamak için dar giysiler çok önemlidir. Rekabetin yoğunluğu arttıkça, bazı sürücüler, çarpışmalar çok tehlikeli olabileceğinden, yüksek hızlarda yarışırken daha fazla güvenlik sağlamak için vücut zırhı (sırt ve omurga koruyucuları gibi) giymeyi tercih eder. Kasklar, FIS onaylı etkinliklerde yarış için gerekli ekipmandır. (1)

2014’te Soçi’de düzenlenen Kış Olimpiyatları’nda Pierre Vaultier’in kazandığı kazandığı bir Snowboard Cross oyununu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

(1) Bu kısım https://en.wikipedia.org/wiki/Snowboard_cross adresinden doğrudan çevrilerek alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.