Spor

Futbolda ve Basketbolda Yugoslav Faulü Nedir? Nasıl Yapılır? Cezası Nedir?

Basketbolda veya futbolda Yugoslav faulü olarak bilinen faul nedir, ne demek ve nasıl yapılır? Daha önceki yazılarımızda futbola dair çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Yugoslav faulünden söz edeceğiz.

Basketbolda Yugoslav Faulü Nedir?

  • Basketbolda rakip takım oyuncularının fast-break’e çıktıkları zaman çekme, asılma gibi sportmenlik dışı faullerle atağı başlamadan bitiren faullere Yugoslav faulü denir. Bu faul, rakip takımın atağını başlamadan bitirir ve sportmenlik dışı faul olarak tanımlanır.

Bugün Avrupa’nın en prestijli basketbol organizasyonu olan Eurolig’de Yugoslav faullerine sportmenlik dışı faul kararı verilir. Bunun temel nedeni ise oyunun akışını bozmak ve sürekliliği engellemek.

Bu faullere Yugoslav faulü denilmesinin nedeni ise daha çok bu faulle bilinen oyuncuların Doğu Avrupa kökenli oyuncular olmasından kaynaklanır. Yugoslav basketbolunun zirve yaptığı dönemin mirası olan Yugoslav faulü, bugün halen günümüz basketbolunda sık yapılan bir faul çeşididir.

Yugoslav faulü sadece basketbola has bir terim değildir. Aynı zamanda futbolda da Yugoslav faulü vardır ancak basketboldaki karşılığından farklıdır.

Futbolda Yugoslav Faulü Nedir?

Savunma oyuncularının rakip takım oyuncularına yaptıkları yarım müdahalelere verilen isimdir. Tam anlamıyla arkadan dalma, bileğe ya da topla birlikte ayağa yapılan müdahaleler olmayıp ufak darbelerle rakip oyuncunun dengesini bozmak amaçlanır. Örneğin forvetin arkasından topu takip eden bir savunma oyuncunun rakibinin baldırına yaptığı yumuşak ancak sürekli darbeler Yugoslav faulü olarak değerlendirilir. Hakem, tehlikeli bir pozisyon olsa dahi bu faulü yapan oyuncuya doğrudan kırmızı kart vermek istemez. Nitekim ortada net ve uzaktan bakılınca kasti bir faul görünmüyor ancak oyuncunun niyeti kasti ve bu durum hakem tarafından bilinse de kırmızı kart zaman zaman baskıdan dolayı verilemiyor. Oyuncular da bunu bildiğinden risk alıp tackling yerine bu faulü tercih ediyor.

Yugoslav faulü, özellikle basketbolda seyir zevkini ciddi derecede düşüren bir faul çeşidi iken futbolda basketboldaki kadar ‘çirkef’ bir boyuta dönüşmüyor. Basketbolda bu faule maruz kalan oyuncular ile yapan oyuncular arasında zaman zaman gerilimin tırmandığı da oluyor.

Aramalar

Yugoslav faulü, yugoslav faulü nedir, yugoslav faulü nasıl yapılır, yugoslav faulü örnekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.