Futbolda Yan Top Nedir? Yan Top Sorunu Ne Demek?

Futbolda yan top nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca futbolda yan top konusundan, Türk futbolundaki yan top sorunundan, yan top sorununa nasıl müdahale edilmesi gerektiğinden söz edeceğiz.

Futbolda Yan Top Nedir? Ne Demek?

  • Sağ veya sol kanattan ceza sahasına doğru açılan ortalara yan top denir. Ayrıca kornerden yapılan ortalar da yan topa girer. Futbolda savunma oyuncularının ve kalecilerin en çok zorlandığı toplardan biridir. Müdahale edilemeyen yan topların kalede tehlike yaratma ihtimali çok yüksektir. Bu nedenden dolayı, savunma oyuncularının ve de kalecilerin yan toplara müdahalesinin hızlı olması veya bu soruna antremanlarda çalışmış olması gerekir.

Yan toplar, Türk liginin de başat sorunları arasında yer alıyor. Gerek üç büyük takım gerekse diğer Anadolu takımlarının bir türlü çözemediği konulardan olan yan toplar konusuna biraz yakından bakalım:

Kalecilerin yan top konusunda çok daha fazla dikkatli olmaları gerektiği bir gerçek. Gelin bu konuda kalecilerin ne yapması gerektiğine bakalım:

Yukarıdaki pozisyonda kaleci Muslera’nın bulunduğu konum, içeri doğru hareket eden oyuncunun yönünü takip edecek ancak bir yandan da topu süren kişiyi izleyecek noktada olmalı. Bakalım Muslera ne yapacak?

Muslera ortadaki beyazlı oyuncunun koşu yönüne doğru hareketlenerek doğru yapmış ve sol taraftan orta yapan oyuncunun ne tarafa doğru orta yapabileceğini doğru tahmin ederek olması gereken yerde topa sahip olmuştur. Muslera’nın topu almak için çıkmaması, olası bir ters müdahaleye sebep olabilir bu da golle sonuçlanabilirdi.

Kalecilerin bu örnekte de görüldüğü gibi topa ilk müdahalesi oldukça önemli. Kenardan içe doğru yapılan ortalarda her ne kadar savunma oyuncuları topu karşılayabilir olsa da bu ters bir müdahale ile golle de sonuçlanabilir. Bu yüzden kalecilerin müdahaleyi oldukça hızlı ve tek seferde topu yakalayacak şekilde yapmaları gerekir.

Yukarıdaki pozisyonda ise Edin Visca’nın Adebayor’a olan ortası konumuz. Muslera’nın bulunduğu yer doğrudan kaleye atılacak bir şut için iyi ancak arka tarafa yapılacak bir orta için biraz içte. Muslera bakalım poziyonun devamında ne yapmış:

Müdahalesi oldukça yerinde ancak topu havalanırken dengesiz olduğu için ceza sahası içinde uzaklaştırıyor. Bu da bir kaleci hatasıdır ancak bu pozisyonda en fazla bu hamle yapılabilir.

Videonun tamamı;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle