Galebe Çalmak Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Galebe çalmak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden ve söz öbeklerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “galebe çalmak” ifadesinden söz edeceğiz. 

Galebe Çalmak Nedir? Ne Demek? 

Üstün gelmek, galip gelmek, baskın çıkmak gibi anlamlara gelmektedir. İfadenin “baskın çıkmak” anlamı diğerlerine göre daha fazla kullanılır. 

İlginizi Çekebilir:  Ne Diyeyim Allah'a Don Giydirdi Fellah'a Ne Demek?

Kökeni Nedir? 

Galebe çalmak ifadesi iki kelimeden oluştuğu için kökenini ayrı ayrı ele almak gerekiyor. İlk kelime olan “galebe” kelimesi Arapça kökenlidir. Galip, mağlup, namağlup (-na ön eki Farsçadır) gibi kelimelerde aynı köktendir. Çalmak ise öz Türkçe bir kelimedir. 

Kullanım Alanları Nelerdir? 

İlginizi Çekebilir:  Elin İyisi Evin Ayısı Ne Demek?

Gündelik hayatta sıkça kullanılmasa da özellikle edebi alanda kullanımına fazlaca rastlamak mümkündür. Öte yandan bir şeyin başka bir şeye üstünlüğünü göstermek veya ifade etmek için de bu deyim kullanılır. Örneğin bir isteğin bir zorunluluğa tercih edilmesi isteğin zorunluluğa galebe çalması demektir. 

Galebe Çalmak Cümle İçi Kullanımı 

Bir savaş patlak verecek olsa Berlin’in yirmi dakika dayanacağı hesap ediliyor. Ama savaş patlak vermezse elli ya da yüz yıl içinde, bu iki sistemden biri ötekine galebe çaldığında, iki Berlin tek bir şehir olacak. İki sistemin bedava mallarıyla düzenlenmiş korkunç bir ticaret fuarı oluşturulacak.

Doğu Avrupa’da Yolculuk, Gabriel Garcia Marquez

İlginizi Çekebilir:  Kendini Dev Aynasında Görmek Ne Demek?

Sayfa 25 – Can Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara