Galeriden Araba Alınır mı?

Ülkemizde malesef galeri esnafının adını kirletecek işler yapan komisyoncular yüzünden galeriden araba almaktan geri durulabiliyor. Galeriden araç alınır mı? Alınırken nelere dikkat etmeli? Konularını alt başlıklarda olabildiğince detaylı inceleyeceğiz.

Bu konuda galeriden araba alınır ya da alınmaz şeklinde bir ifadede bulunmak yanlış olacağından galeriden araba alırken nelere dikkat etmeli? Sorusuna cevap vermemiz gerekli. Yani galeriden araba alınır fakat biraz daha hassasiyetle dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Bunlardan ilk başvurulan hile yöntemi kilometresi düşürülen araçtır. Aracın kilometresinin orjinalliğinden emin olmak için muayeneye kaç kilometreye girdiğine bakıp aradaki farkta göze batan bir durum var mı? öğrenebilirsiniz. Ayrıca araç yeni model veya çok düşük kilometre ise ne kadar düşük segment olursa olsun direksiyon ve kapı kollarında anormal bir deforme olmaması gereklidir. Kötü niyetli galericiler genelde bu noktayı atladıklarından kendilerini bu şekilde kolayca ele verirler. Gittiğiniz galerinin kurumsallığını ölçmelisiniz mahalle arası her galeri kötü manasına gelmese de birkaç gün sonra bir problem çıktığında aracı iadr alabilecekler mi? Sormaktan çekinmeyin. Genellikle bunu kabul etmeseler de anormal bir tepki araçta bir problem olduğu şüphesini uyandırır.

Galeriden Taksitle Araba Alınır mı?

Taksitle araba almak için taşıt kredisi çekmelisiniz. Galeriden araba aldığınız sırada çoğu galeri size bu konuda büyük kolaylıklar sağlıyor. Direkt olarak senet ile taksit yapılmasa da anlaşmalı finans kuruluşları sayesinde dakikalar içerisinde size kredi çıkarabiliyor ya da belli bir peşinattan kalan kısmı kredi kartınıza 12-24 taksit gibi uzun vadelere bölüyorlar.

Galeriden mi? Sahibinden mi?

İki noktada da kötü niyetli satıcı ile karşılaşıp dolandırılma ihtimaliniz olsa da aracı galeriden alırken biraz daha fazla dikkat etmeniz gerekecektir. Fakat düşünmeniz gereken bir açı daha var, eğer sahibinden sandığınız kişi ayaküstü al-satçı ise durum daha da riskli.

Araba Pazarından Araba Alınır mı?

Galeriden sonra akla taklıan bir yer de araba pazarı. Araba pazarlarının çoğunda giriş kısımda seri bir şekilde araçlarını sergileyen galericiler olduğu için galeriden gidip almakla aynı görebilirsiniz. Diğer kısımlarda ise araç sahipleri olduğundan aslında internetten bakmakyan daha da avantajlı olabilir. Onlarca arabayı aynı gün içerisinde görme ve inceleyip detaylı soru sorma imkanınız başka bir yerde bulunmaz.

Galeriden Araba Almak Mantıklı mı?

Sonuç olarak, galericiler de birer esnaf dikkat etmeniz gereken noktaları teker teker listelemek gerekirse;

  • Aracın önceki sahibinin kim olduğuna,
  • Aracın kilometresinin gerçek rakamlardan oluştuğuna,
  • Hasar kaydını aracın plakasından değil şase numarasından sorgulamaya,
  • Aracı görmeye kendi ustanızla görmeye gitmeye ya da uzman bir ekspertize göstermeye,

Dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: