Tavan Boyalı Araba Alınır mı?

Tavanı boyalı araba alım-satım esnasında en çok kaçınılan araba türlerindendir. Bu boya konusuna artık bir açıklık getirmek gerekirse tavanı, tavan hariç, marşpiyel hatta direkleri boyalı araba alınır mı? Madde madde cevaplayalım. Aslına bakarsanız gereksiz derecede abartı boya takıntısı ülkemizdeki araç fiyatlarının fazlasıyla artmış olmasından da kaynaklanıyor. Avrupa ülkelerinde araç çok düşük kilometrede değil ise fazla dikkat edilmezken ülkemizde neredeyse tampondaki bir avuç boya bile tartışma konusu oluyor.

Öncelikle alacağınız aracın yaşı bu konuda büyük önem arz ediyor. Eğer 7-8 yaşından büyük bir araba alacaksanız tampon, marşpiyel hatta kapı üzerinde boya olmadı lokal boyutta ise hiçbir problem teşkil etmemekte. Hatta 20 yaş üzeri bir araba alıyorsanız, hata-boya olmaması garip olurdu. Düşünsenize araç trafikte 300 bin kilometreyi geçmiş, 20 yaşını çoktan devirmiş ve hata-boya bulunmuyor. Aracın büyülü olup olmadığını da sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Iveco ECM Arızası Detaylı Çözümü

Tavan konusuna gelince tavanı boyalı araba sahipleri genelde bunun temizlik boyası olduğunu iddaa edecektir. Fakat temizlik boyasında eğer tavanda güneş yanığı gibi bir deforme oluşmadıysa tavana asla dokunulmaz. Bu yüzden ne sebepten tavanın boyalı olduğuna emin olmalısını. Tavanı boyalı araç alınır mı? Sorusuna vereceğimiz en güzel cevap şu olacaktır; Araçta boyanın bulunduğu en tehlikeli yer tavan ve direklerdir.

İlginizi Çekebilir:  Mercedes Yedek Yakıt Uyarısı Nedir? Neden Yanar?

Komple Boyalı Araba Alınır mı?

Aracın zaten sadece tavanı boyalı olması söz konusu olamayacağı için tavanın durumunda bir sıkıntı var mı emin olduysanız. Komple boyalı araba alınabilir.

Marşpiyel Boyalı Araba Alınır mı?

Marşpiyeller kapıların altında bulunan şerit halindeki kalın veya ince çıtalara verilen addır. En hassas noktada bulunmasının sebebi kaldırıma yanaşırken aracın köşelerden sürtmesi gibi durumlarda boya isteyebilir. Bundan dolayı eğer marşpiyel ile birlikte o taraftaki kapı vs. boyanmadı ise gönül rahatlığıyla marşpiyel boyalı araba alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Clio Lastik Patladı Uyarısı Nedir? Nasıl Sıfırlanır?

 Tavan Hariç Boyalı Araba Alınır mı?

Tavanı boyalı değilse gerçekten de temizlik boyası olabilir. Fakat bu kastettiğimiz şey bel altı boyadan farklıdır. Tavan hariç belin üstü ve direkler dahil boyanmış anlamına gelmektedir. Yine söylüyoruz ki 5-6 yaşındaki bir araba hiçbir suretle temizlik boyası istemeyeceğinden yaşı küçük, yeni model bir araçta bu şüphe uyandıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara