Antiope ve Zeus (Zeus’un Çapkınlığı)


Zeus yine başka bir çapkınlığı olan, yine kılık değiştirerek hoşlandığı bakirenin yatağına girer. Nykteus’un kızı olan Antiope güzel mi güzel kolları ve bacakları olan güzeller güzeli bir kızdır. Antiope yüksek ağaçların gölgesinde örtüsüne bürünerek uyumasından faydalanan Olympos’un baş tanrısı keçi ayaklı bir Satyr’e dönüşerek güzel kızın koynuna girdi ve onunla birlikte oldu.

Ondan sonra Antiope’nin rahminde iki çocuğun hareket ettiğini hissetti. Fakat kızın babası olan Nykteus kızına bağırdı çağırdı kimden bu çocuklar dese de nafile iş işten geçmişti ama babası durmadan hakaret ediyor işlediği suçu başına başına kakıyordu. Bu dehşet baskıya dayanamayan Antiope evini terk etti ve Sykion’a(Kyllene dağının doğusuna düşen bir şehir) sığındı. Zaman geçtikten sonra Antiope’nin sığındığı şehrin kralı Epopeus bu güzeller güzeli kıza aşık olur ve onunla evlenir. Bu evlilik etrafa yayılınca Antiope’nin babası kederinden kendisini öldürür. Babası can vermeden önce kardeşi Lykos’dan Antiope ve kocası Epopeus’dan intikam alması için kendisine söz verdirir. Bunun üzerine Lykos, Sykion’a yürüdü ve kral Epopeus’u yenerek onu öldürür Antiope’yi esir ederek zincire vurdurdu. Yolda güzeller güzeli Antiope doğurur ve 2 tane çocuğu gerisinde bırakmak durumunda kalır.

Çobanlar çocukları bulur onları beslerler büyütürler. Bunlardan birinin adı Zethos öbürünün adı Ampihion’dur. Sonra bu iki kardeş Boiotia’ya kral olur ve Thebai şehrini kurdular. Başkentleri olan bu şehrin onlar için güç olmadı. Çünkü Amphion lirini çaldıkca kayalar kendiliğinden kopuk duvar haline geliyordu. Sykion şehrine getirilen ve orada sıkı bir nezaret altında bulundurulan ve kraliçe Dirke(Antiope’nin teyzesi)tarafından ağır işkencelere maruz kalır zavallı Antiope sefil, perişan ve zorlu bir hayat sürüyordu gerçi buna da hayat denirse. Bir gün güzeller güzeli Antiope’nin nazik bileklerinde dura dura çürüyen kelepçeler kendiliğinden düşüverir. Bu mucize ile hapisten kaçmayı başaran Antiope oğullarını bulmak için Boiotia şehrine gelir ve orada oğulları ile karşılaşır. Oğullarına gerçekleri ve yaşadığı ızdırabı anlatır.Zethos ve Amphion,liri ile birlikte tasvir edilen bir kabartma

Zethos ve 
 Ampihion Dirke’ye boğa ile işkence edilmesini gösteren, Roma heykel tasviri


Çocukları Zethos ve Ampihion o kadar çok sinirlenir ki ve bir o kadar da annelerine o kadar çok üzülürler ki kendilerine kızarlar biz nasıl olur da sana yardıma gelemedik neden böyle bir olay bizim kulağımıza gelmedi diye habercilerini cezalandırır. Sonra annesine bu kötü işkenceleri çektiren kötü kalpli Dirke’yi yakaladılar ve bir nebze de olsa annelerinin çektiği acıyı bu kötü kalpli kraliçeye tattırmak için vahşi bir boğanın boynuzlarını bağlayıp parçaladıktan sonra vücudunu bir kaynağa attılar bu kaynağa o günden sonra Dirke kaynağı dediler.

subutay

Merhabalar. Mimar Sinan Üniversitesi Klasik Arkeoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Marmara Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliğini bitirdim. Mitoloji hakkındaki bilgilerim Mimar Sinan'daki kıymetli hocalarım ve kitaplar sayesindedir. Bu bilgilerimi sizler ile paylaşmaktan oldukça mutluluk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: