Gerçekler: Eğitim Seviyesi Arttıkça AKP’nin Oyları Düşüyor

Eğitim seviyesi ile AKP’nin oyları arasında ciddi bir negatif korelasyon söz konusu: Eğitim seviyesi arttıkça AKP’nin oyları düşüyor. Bu gerçek, bizzat AKP’liler tarafından da dile getiriliyor. Peki bu nasıl oluyor? Aslında çok şaşırılmaması gereken bu duruma yakından bakalım:

Taner Yıldız: Eğitim Seviyesi Arttıkça AKP’nin Hitap Ettiği Alan Daralıyor

Bir dönem Enerji Bakanı olarak görev yapan Taner Yıldız HaberTürk’te katıldığı bir programda ‘adamın gol diyor’ cinsinden bir gafa, daha doğrusu bir gerçeğe imza attı. Taner Yıldız, eğitim seviyesinin artmasının AKP’nin oy oranlarında düşüşe neden olduğunu dile getirdi.

Cahil Halkın Ferasetine Güveniyorum, Ülkenin Geleceği İçin Cahil Kesim Lazım

İlginizi Çekebilir:  Brain Out ''Fil Çok Yalnız'' Sorusunun Cevabı Nedir?

Bu skandal ve bir o kadar da itiraf kokan sözler bir profesörden. Yanlış duymadınız bunu söyleyen bir profesör. Cahil kesimin ferasetine güvendiğini ve ülkenin geleceği adına cahil kesimin gerekli olduğunu söyleyen Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bülent Arı, KRT TV’de yayınlanan bir programda bu yorumlara yer vermişti. İtiraf gibi itiraf için şöyle alalım:

Pollmark’ın Yöneticisi Ertan Aydın: Eğitim Düzeyiyle AKP Oyları Arasında Negatif Bir İlişki Olduğunu Gördük

Pollmark araştırma şirketinin yöneticisi olan Ertan Aydın, 2010 Anayasa Referandumu ile ilgili TRT Haber’de yayınlanan Kozmik Oda isimli programda konuşan Aydın şunları söyledi:

İlginizi Çekebilir:  Bayram Ola Bayramlarımız

2002’den bu yana yaptığımız araştırmalarda, eğitim düzeyiyle Ak Parti’ye oy verme arasında negatif bir ilişki olduğunu gördük. Yani eğitim düzeyi yükseldikçe insanların Ak Parti hakkındaki kanaatleri olumsuza dönüşüyor. Referandumda da eğitim düzeyi yükseldikçe ‘evet’ lehine kullanılan oy oranlarının düştüğünü gördük. Okur-yazar değil, ilkokul mezunu, lise mezunu, üniversite mezunu ve yüksek lisans, doktora düzeyinde bir kategorizasyon yaptık. Rakamlarla ifade edecek olursak; eğitimsiz kesimde, okur-yazar olmayan ve ilkokul mezunu olanların yüzde 57.7 si düşük eğitimlilerde 50.6 ‘evet’ oyu kullanılmış. Orta eğitimlilerde 38’e, 36.5’lik bir denge var. Yüksek eğitimlilerde ise yüzde 32.1 ‘evet’ demiş, yüzde 42.5 ‘hayır’ demiş. Biz bu sunumu yaparken Sayın Başbakan da bu sonuca şaşırdığını belirtti.

İlginizi Çekebilir:  Gönül Belediyeciliği Dedikleri: AKP Aylık 13.175.00 TL’ye “Fluence” Kiralamış

Tüm bunlar ışığında şunu söyleyebilir ki AKP, eğitimli insanlardan oy alamıyor. Bu da akıllara başka bir soruyu getiriyor: AKP, eğitim politikalarını buna göre mi yapıyor?

9 Fen Lisesi’ne karşın 162 İmam Hatip Lisesi’nin açılması, her ile bir üniversite sloganı ile tek amacı ticaret ve şehirdeki ekonomik canlılığı artırmak amaçlı kurulan üniversiteler ve daha örnek gösterilebilecek pek çok politika, bu sorunun cevabının ‘evet’ olduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara