Gece Hakkında Sözler Düşünceler ve Aforizmalar

Gece, gündüzün tüm yorgunluğunun atıldığı, bir örtü gibi insanın üstünü, günahlarını ve simasını örten bir duvar gibi. Gece, mülteci duyguların korunaklı limanı ve gece insanın belki de en sevdiği zaman dilimini oluşturan bir an; andan da öte bir anlam. Gece hepimiz için ayrı bir anlam ayrı bir ifade ve ayrı bir güzellik ya da ayrı bir nefreti içinde barındıran bütünleri oluşturan bir yapboz tahtası. Yapboz tahtasına koyduğumuz her parçada, geceleyin eksiğini buluruz. Gece eksik parçaların da tamamlandığı bir anlamdır aynı zamanda.

Gece insana belki de yaptıklarını hatırlaması için verilmiş bir zaman dilimidir? Kim bilir? Kim bilir belki de gece insana sırf gündüzlerin hatalarını tartması için vaat edilmiş, yapılmış ve yapılacak bir bütündür.

Her şeyden öte gece koyudur. Koyu bir siyah ya da lacivert. İnsan bu koyuluğun içinde kendi aydınlığını arar. Gece her zaman düşünmek için ayrılmış bir zaman dilimi; herkesin kendi aydınlığını bulmaya çalıştığı bir zaman dilimi.

Kimimizin gecesi koyu, kapkara ve de zifiri karanlıklar içinde kalmıştır. Kimimizin gecesi ise aydınlığın bulunduğu bir renk tonu olmuştur artık; lacivert, kırmızı, turuncu veya bembeyaz.

Gece, her ne kadar uzun olsa da gündüzün habercisidir. Gece, bu yönden bakılmadığında insanı hüzne boğabilir. Fakat gece, beraberinde gündüzleri de getiren bir müjdecidir aslında. Gecede takılı kalanların da korkmaması, üzülmemesi gereken bir şey aslında; asıl üzüntü duyulması gerekenler gündüzlerinde gecelerin üzüntüsünü yaşayan insanlardır.

Geceye methiyeler dizmek, gece hakkında uzun uzadıya konuşmak, geceyi geceye anlatmaya kalkışmak geçse de içimden gecenin şefkatli fakat bir o kadar temkinli kollarından sıyrılıp bu cüretkar hamlemi gerçekleştiremiyor, ezeli ve ebedi bir dostu boştan yere üzerim endişesiyle bir güvercin tedirginliği ile geri kalıyorum ve vazgeçiyorum bu kararımdan.

Gece, insanın zihnini bulandıran bir zaman dilimi olarak anlatıldı hep bize. Mesela küçükken gündüz, oyunların oyun oynamanın, bahçedeki ağaçlara taş atmanın zaman dilimiydi ya da arsızlığın, haylazlığın ve dertsizliğin zaman dilimiydi olsa olsa. Fakat insan, yaşı ilerleyip yaşın kemâle ermesiyle gündüzden çok gecenin yanına sıkışır. Çocukluğun o kadim dostu gündüz yavaş yavaş yerini ilelebet kadim kalacak bir dosta bırakır.

Gece, hepimiz için ayrı bir anlam ve ayrı bir ifade ya da zaman dilimi. İster günahları örtsün isterse bu yazıyı gecenin bir vaktinde yazdırıyor olsun gece daim kadim kalacak bir dost. Ezeli olmasa bile ebedi dostluğun her gün tekrarlandığı zaman dilimlerinde görüşmek dileğiyle. Geceniz daim ve kadim olsun. İyi geceler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.