Her Şeyi Değiştirecek Bir Cümleye İhtiyacımız Var

Her şeyi değiştirecek bir cümleye ihtiyacımız var. Yalnız yarınımızı, bugünümüzü değil, bütün hayatımızı kökten değiştirecek bir cümle.

Kelimelerin bir gücü olmalı. Kelimeler ki tank gibi geçer adamın yüreğinden, harfler harp düzeni alır mısralarda. Hayatımızda çok kez kullandığımız kelimeler bazen öyle bir dizilişle karşımıza çıkar ki donup kalırız. Yüklemi edilgen olsa, öznesi gizli olsa belki aynı derecede etkilenmeyiz.

Mesela artık sokakta dilenen çocukların yalın ayakları bizleri üzmeyecek, çünkü o çocuklar o sokaklarda bir daha gezmeyecek.

Örneğin şehit çocuklarının masum bakışlarını anlamsız odakladığı bayrağa sarılı tabutları, çaresiz annelerin görüntülerini artık hayal meyal hatırlayacağız zira bir daha şehit haberleri gelmeyecek hanelere, sönmeyecek evlerin ışıkları.

Mahalleler şenlik yeri olacak örneğin, manavıyla çöpçüsüyle, esnafıyla boyacısıyla, fırıncısı camcısıyla herkesin yüzlerinde bir ‘cennet‘ tebessümü olacak.

Futbol uğruna kan dökülmeyecek mesela. Cimbomlusu, Fenerlisi, Beşiktaşlısı, semt takımcısı birbirine düşmanca bakmayacak.

Solcu sağcıya, alevi sünniye, ateist müslümana, şehirli köylüye kin besleyemeyecek örneğin. Kin nedir, haset nedir, çekememezlik nedir, nifak nedir bilemeyeceğiz hiçbir zaman.

Bir cümle gerek bizlere. Bir cümle ki herkesin, hepimizin, benim, senin, onun, siyahın, sarışının, kısa boylunun, zayıf olanın kısacası bizi biz yapan değerlerle aslında insan olduğumuzu hatırlatacak, unutturmayacak bir kelime.

Hani bazen gereksiz yere derin nefes alır, ufka doğru bakar, göğsümüzü içine çekip yüzümüze tatlı bir tebessüm kondururuz ya işte o ânı bizlere hep yaşatacak bir cümle.

Beton apartmanların sağır duvarlarını yumrukladığımızda veya melal denizi parkların ıssız yerlerinde isyanın tam kapkara sularına dalacakken birden bu cümle çakmalı zihinlerimizde.

Anneler evlatlarını azarlarken, ustalar çıraklarına paylarken alenen, öğretmenler kızacakları anda öğrencilerine bu cümle gelmeli akıllara. Büyüğünden küçüğüne, yaşlısından gencine bu cümle gelmeli herkesin akıllarına.

Sahtecilikten ve yapaylıktan uzak, olabildiğince ve alabildiğince gerçek ve de öz, bizi biz yapan, insan yapan değerleri hatırlatacak bir cümle.

Mutlu sonlar için tek ihtiyacımız olan inançlı bir yürek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.