Gece Spor Yapmak Zayıflatır mı?

Spor yapmanın faydaları saymakla bitmez. Bugünkü konumuz ise gece spor yapmak zayıflatır mı? Sorusuna cevap vermek olacaktır. Bu konuyu birkaç açıdan ele alacağız bunun faydalı yanları olacağı gibi uyku dengenize zarar vermesi açısından zararlı olabilmektedir.

Gece spor yapmak istediğinizde gün boyu çalıştığınız için yorgun olmanız sporu aksatmak için bir bahane olabileceğinden bu düzeninizi aksatmanıza sebep olabilir.

Yemeği veya sporu gece ya da gündüz yapmak arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Aslına bakarsanız, yapılan araştırmalar önceki paragrafta belirttiğimiz gibi günlük toplam alınan ve harcanan kalori dengenizi değiştireceğinden dolayı problem yaratabilmektedir.

Sporu gece içmek bi açıdan zayıflatır. Akşam yemeğini geç saatte yediyseniz gece spora başlarken karnınız aç olacağından dolayı vücutta hazırda yakılacak enerji bulunmadığı ve insülin seviyeniz düşük olduğu için mecburen yağ yakma durumuna geçeceksiniz demektir. Bu mantık aslında sabah erken aç karna spor yapmak ile aynıdır. Eğer gece gireceğiniz özel bir fitness salonunuz ya da rahat spor yapabileceğiniz ekipman bulunan bir yer yoksa çok büyük ihtimalle geceden kastettiğiniz spor yürüyüş ya da koşu olacaktır. Yürüyüş yapmak sağlığınız için en faydalı sporlardan biri olacaktır. Tempolu yürüyüş ya da koşu durumunda kardiyo sayılabilecek tempoya ulaşırsanız aynı zamanda yağ yakım durumunuz gün boyu sürecektir. Düzenli spor yapıyorsanız ve fiziksel imkanınız elverişli ise fitness ve ağırlık hareketleriyle kombine edilen bir spor programı çok daha zayıflatıcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.