Voleybolda Topa Blok Yapmak Ne Demek?

Voleybolda topa blok yapmak ne demek, blok nasıl yapılır? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybol oyununda blok yapmanın ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Voleybolda Topa Blok Yapmak Ne Demek?

Voleybolda topa blok yapmak karşı takımın yaptığı hücumu durdurmak için gelen topun önünde set kurmak anlamına gelmektedir.  Voleybol oyununda blok yalnızca ön hatta oynayan oyuncular tarafından yapılmaktadır.  Bu nedenle genelde ön hatta uzun boylu oyuncular oynatılmaktadır. Blokta oyuncuların ayakları omuz genişliğinde açık olmalıdır. Ayrıca oyuncunun vücudu 40 santim kadar uzakta olmalıdır.  Topa blok yapmak için gerekli olan en önemli Kural oyuncunun dirseklerinin bükülü olmamasıdır.  Blok yapmak için hazırlanan oyuncu kesinlikle hücum oyuncusu olmalı ve parmakları açık bir şekilde beklemelidir. Topa yapılan blok geçerli olursa Karşı takımın vücudunu kesilir. Blok sayesinde top tekrar karşı takıma atılır. Rakip takım gelen topu karşılayamazsa takım sayı kazanır. Aynı şekilde takım blok yaparken herhangi bir hata yaparsa sayı karşı takıma yazılacaktır.

voleybolda topa blok görseli

Öte yandan rakip takımın servislerine blok yapılamayacağını belirtmek gerekir. Aynı zamanda takımların 3 pas hakkında bloklar pas olarak değerlendirilmemektedir. Yani rakip takımın smaçlarına yaptığı bloklar, pas olarak kabul edilmemektedir. Bloklar; tekli blok, ikili blok ve üçlü blok olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Aynı zamanda zamanlama hataları, yetersiz ve dengesiz sıçrama hataları da blok esnasında yapılan hatalar arasında yer almaktadır.

parmabet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.