Sağlık

Gece Uykusuzluk Zayıflatır mı?

Geceleri uykusuz kalmak her açıdan vücudumuz için tam anlamıyla berbat bir darbedir. Gece uykusuzluk zayıflatır düşüncesi neden tamamen yanlış bir düşüncedir şimdi açıklayalım. vücudunuzun günde 7-8 saat uykuya ihtiyacı vardır. Eğer bu gereken uyku miktarını tutturamaz iseniz Depresyon tetiklenir, bağışıklık sisteminiz adeta çöker ve kilo alırsınız.

Gece uykusuz kalmadın onlarca sonucu var iken üzerinde duracağım şey bunun zayıflatıcı safsatasıdır. Gece uyumaz iseniz stres hormonlarının çok fazla miktarda sağlanacağından da vücudumuz kortizol salgılar ve bundan dolayı metabolizmanız yağ tutmaya eğilimli bir yapıya geçer.

Değişik bir bakışısıyla bakmamız gerekirse geceleri uykusuz geçirdiğiniz için bu süreçte karnınız daha fazla acıkacak ve yanlış tercihlerle kötü bir beslenme yaşayacaksınız. Sadece gece yediğiniz kötü atıştırmalık gıdalar değil, uykusuzluğa fizyolojik etkisinden de dolayı kilo alacaksınız.

Peki uykusuz, kaldım, çöktüm, zayıfladım gibi yorumlarda bulunan arkadaşlarınıza ne demeli?

Bunun sebebi şudur stres her insanda farklı reaksiyonlar gösterebilir. Büyük ihtimalle bu konudan bu şekilde bir deneyim elde eden arkadaşınız Kilo kaybının da uykusuzluğun getirdiği bir özellik olarak değil, yaşadıkları bedensel ve hormonal problemlerden dolayı yaşıyorlardır. Bu şekilde kilo vermek hem sağlıksız hem de ileri dönük olarak problem giderildiğinde geri kilo alınması demektir. Bu şekilde bir zayıflama hiçbir ihtimalde faydalı olmayacağı gibi vücudumuz için çok zararlıdır. Geceleri uykusuz kalmak yerine, düzenli bir uyku, sağlıklı yiyecek tercihleri ve spor ile yaşamınız kalitesini yükseltmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds