Gece Yumurta Yenir mi?

Gecenin bir vakti uyandınız ve canınız yumurta istedi. Bu durumu hiç de garipsemeye gerek yok. Biraz daha erken kahvaltı yapıyorsunuz diye de bakabiliriz olaya. Zaten ben şu yemek şu saatte yenir kalıplarına kökten karşıyım ya, neyse. Gece yumurta yenir mi? Kilo aldırır mı? Bu soruların hepsine özetle cevap vermeden önce yumurta bizim vücudumuzda ne yapar ve saati farkeder mi ona bakalım.

İlginizi Çekebilir:  Tetanozun Tedavi Yöntemi Nasıldır? Tedavi Yolları

Yumurta yüksek bir protein kaynağıdır. İçinde bulunan çok zengin ve besleyici yapı -ki klişe olarak değil gerçekten kanıtlanmış şekilde- vücudunuz için hiçbir yerde bulunmaz bir nimet olarak sayılabilir. Bu yazıda sarısı beyazı olayına girmeyeceğim. Fakat sarısında biraz daha fazla yağ olduğunu bilmeniz yeterli olacaktır.

Gelelim gece yenilip yenilemeyeceği kısmına. Gece vakti kalkıp yemek yemeyi bir alışkanlık haline getirmeniz günlük toplam kalori tüketimini arttıracak bir davranış olduğundan dolayı size kilo aldırabilir. Fakat bir diğer yandan genel tüketim miktarlarınıza dikkat ettikten sonra gece yumurta yemek kesinlikle sağlık için zararlı sayılacak bir davranış değildir, kilo aldırmaz. Öte yandan yumurta kuvvetli bir besin olduğundan ve protein ihtiva ettiğinden dolayı sindirimi diğer besinlere nazaran daha zor ve uzun süreceğinden. Uykuya tekrar dalmak sizin için zorlu olabilir. Bir de uykudan, yatmadan hemen önce yumurta yemek bu sebeplerden dolayı sizin için zararlı olabilir. Fakat siz beni ilgilendirmez, zaten gece kalkıp yumurta yedikten saatler sonra uyuyacağım diyor ve toplam kalori tüketimine dikkat ediyorsanız hiçbir problem yoktur.

İlginizi Çekebilir:  Çay İshal Yapar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara