Audi El Freni Arızası (Elektronik Park)

AUDİ grubunda genellikle karşılaşan bir durum olduğu için, aracınızın markası Volkswagen olsa dahi bu yazıyı okumaya devam edin. Sorununuza büyük ihtimalle çözüm bulacaksınız. El freni (park freni) ile ilgili oluşabilecek hatalara bir göz atalım ve bunun neden dolayı olduğunu tespit ettikten sonra çözümüne gidelim. El freni çekmiyor, bırakmıyor da bu sorunların içine dahil edilebilir.

1. El Freni Bırakmıyor

Kolaydan zora doğru gideceğimiz için Audi kullanıcılarının sık karşılaşabileceği ve çözümü bir o kadar da basit olan bir hatadan bahseledim. Aracı çalıştırdığınızda el freni bırakmıyorsa. D konumuna aldıktan sonra aracınız otomatik olarak el frenini bırakmıyor ise, bunun çok büyük ihtimalle sebebi emniyet kemerini takmamanızdan kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda yan tarafta yolcu varsa onu da dikkate almak koşuluyla yolculuk boyunca otomatik park freni ekranda arıza ışığı verecektir. Bu bir problem değil ayarlanmış bir uyarıdır. Emniyet kemerini taktığınızda problem çözülecektir. Eğer buna rağmen arıza devam ediyorsa diğer adımlara devam ediniz.

İlginizi Çekebilir:  Arabam Çekildi Nasıl Bulabilirim?

2. El Freni (Park Freni) Arızası Veriyor

Bu arızanın birkaç sebebi olabilir. İlk akla gelmesi gereken konu el freni arka balatalara bağlı olduğundan balataların bitmiş olabileceğidir. Diğer bir seçenek ise, el freni düğmesi bozuktur. Fakat dert etmeyin problem buysa cüzi bir masraf ile düğmeyi tamamiyle değiştirebilirsiniz. Aracın beyninde bir problem olmasından kaynaklı bu arızayı vermesi ve park freni çalışmaması ise çok çok düşük bir ihtimal olmakla beraber, böyle bir durumda başka bir arızayla beraber belirti vermesi gereklidir.

İlginizi Çekebilir:  BMW BC Tuşu Nedir? Ne İşe Yarar?

Aracı ilk olarak kontağı açıp çalıştırmaya çalışmadan önce el frenini bırakmaya çalışmıyorsa akü sağlığının yerine olduğundan emin olunuz. Akü zayıflığından dolayı da Audi aracınızda bu uyarıyı alıyor olabilirsiniz.

El freni bırakmıyor ise son olarak aklımıza gelmesi gereken durum ise telin gevşemiş olması ya da tamamen kopmuş olması ihtimali olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi