Gece Nasıl Para Gönderilir?

Para transferi işlemlerini gün içinde mesai saatleri kapsamında yapmak çok kolay fakat gece vakti bir yakınınıza veyahut başka birine para göndermek istiyorsanız bu yazıyı dikkatlice okuyunuz. Bu yazı gece para göndermek ile ilgili bütün detayları içeren bir rehber niteliğinde olacaktır.

Para transferi işleminiz başka bir bankaya yapılıyor ise -örneğin A bankasından B bankasına- ki buna EFT denir, bu işlemi gece yapmak gibi bir hataya düşmeyin. Çünkü hem gönderdiğiniz paranın karşıdaki hesaba geçmesi ertesi gün mesai saatinin başlangıcını bulacak hem de gece parayı başka bir şekilde gönderseniz de bu işlemi iptal etmek için mobil uygulama ya da banka çağrı merkezini aramanız gerekecektir. EFT talimatının gece geçmemesinin sebebi, bankalar arası yapılan işlemin Merkez Bankası üzerinden işlenerek diğer bankaya ulaşması ve bu sebepten dolayı mesai saatleri içerisinde olması gerektiğidir. Bunun nedenini öğrenmiş olduk. Şimdi geçelim gece para gönderme yollarına.

İlginizi Çekebilir:  Borsada Cari Hisse Ne Demek?

1. Gece CepBank İle Transfer

CepBank işlemi telefonunuzdaki banka mobil uygulamasından transfer menüsünden cebe transfer seçeneği kullanılarak yapılmaktadır. Akla bu işlem için ilk olarak Garanti Bankası gelse de Yapı Kredi, İŞ Bank ve diğer birçok banka 24 saat esaslı bir şekilde transfer işlemine izin verebilmektedir. Göndereceğiniz tutardan cüzi bir miktar komisyon tutarı çekildikten sonra alıcının telefonuna bir SMS vasıtasıyla şifre gitmekte ve bu şifre ile bankamatikten para çekilebilmektedir. Fakat olumsuz tarafı ise yüksek miktarlarda yapılacak transferler için bu işlem kullanılamaz. Örn. 6 bin TL gibi. Bu işlem için alıcının o bankada hesabı bulunması da gerekmez.

İlginizi Çekebilir:  Borsada İşlem Yasağı Uygulaması Nedir?

2. Bankamatikten Para Yatırma

Yine bir diğer mantıklı yöntem ise alıcının bulunan banka hesabına direkt olarak para yatırmak olacaktır. Bu işlemde komisyon oranları biraz daha yüksek olsa da alıcının hesap numarası ile para gönderebilirsiniz. Ayrıca sizde banka hesabı var alıcıda yok ise bunu da kendi bankanızın ATMsinden direkt kişiye para gönderme şeklinde de halledebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Borsada Gaplı Açılış Ne Demek? Kısaca

3. Havale Yapmak

Havale-EFT işlemini açıklayan bir şema

En kolay adım olduğu için bunu en sona sakladık. Havale işlemi 7 gün 24 saat bayram tatil dinlemeden rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor. Bu yüzden sizin ve karşıdaki alıcının aynı bankada hesabı var ise saat farketmeksizin para gönderebilirsiniz. Bu işlemi şu şekilde de kullanabilirsiniz; Eğer bir akrabanıza para gönderiyorsanız. O bankada hesabı bulunan diğer akrabanız anında havale işlemini gerçekleştirir ve siz o kişiye EFT talimatı vererek sabah hesabına paranın geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem açıkcası kısmen ödünç almak olsa da gece vakti acil ihtiyacınıza çözüm olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara