Gemi Acentesi Nasıl Olunur?

Denizcilik genellikle insanların;  ‘Ülke ülke gezersin ve çok para kazanırsın.’ Cümlesinden daha fazla yorum yapamadığı gerçekten de profesyonel bir alan. Bu yazıda ise Gemi acentesi olmak isteyenleri neler beklediğinden bahsedeceğiz. İnternette bu konuda araştırma yaptığımızda yeterli ve doyurucu bir kaynak bulmak maalesef imkansız.  Bu sektör hatayı asla kabul etmeyen ve profesyonellik isteyen bir alan olduğundan, biz ofisi bir açalım da gerisine bakarız. Kervan yolda düzülür gibi bir mantıkla iş yaparak bir yerlere gelmek neredeyse imkansız diyebilirim.  Bundan dolayıdır ki öncelikle bir şekilde sektöre kendinizi dahil ederek denizcilik kültürüne sahip olmanız ardından belli bir süre deneyim kazandıktan sonra bu işe girişmeniz çok daha makul olacaktır. Yazıda öncelikle bu işe girerken sizi ne zorluklar beklediğinden, temel olarak hangi donanımlara sahip olmanız gerektiğinden bahsettiğinden sonra bir acente açmak için tamamlamanız gereken adımlardan bahsedeceğim.

İlginizi Çekebilir:  Cüneyt Özdemir'den Zeynep Erkan'a: Gemileri Yaktın Herhalde

Öncelikle yabancı dil konusuna açıklık getirmek isterim. Sizin ve sizinle çalışan personelin mutlaka İngilizce bilmesi gerekecek. Evraklarınızın ve maillerinizin çoğu İngilizce yazılacağından dolayı, İngilizce bilmiyorsanız bu işe hiç girişmemenizi tavsiye ederim. Google translate ile Çinlilerle anlaşıp 2 terlik satmaya benzemez. Unutmayın! Sizin iletişim diliniz İngilizce.

Aynı zamanda memur veya düz esnaf mantığıyla belli saatler arasında çalışmak akşamları hiç rahatsız edilmemek istiyorsanız da bu meslek hiç de size uygun değil. 24 saat esaslı olarak çalışmanız, daima ulaşılabilir olmalısınız. Telefonunuza her daim ulaşılabilmeli ve maillerinizi sık sık takip ediyor olmalısınız.

Müşterinizi ülkemizdeki makamlara karşı temsil ettiğinizi hiçbir zaman unutmadan giyiminize ve iletişiminize çok dikkat etmeli, daima düzenli ve uyumlu olmalısınız. Müşterinizin kaarını kollayacak şekilde işbirliğine daima açık olmalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Afrin Operasyonu’na Neden “Zeytin Dalı” İsmi Verildi?

Gemi Acenteleri Nasıl Para Kazanır?

Gemi acenteleri ne kadar para kazanır yerine bu soru gerçekten daha yerinde oldu. Acenteler müşteri portföyüne göre çok farklı miktarlarda gelir elde edebileceklerinden ne kadar kazandıklarını net söylemek yanlış olur. Gemi acenteleri limana gelen geminin türü, boyutu, taşıdığı yükün niteliğine göre daha önce belirlenen tarife üzerinden Euro cinsinden hizmet bedellerini tahsil ederler. Bunlara ek olarak römorkör hizmetleri, forwarding gibi ek hizmetler için de ayrı ayrı para talep ederek hem müşteriye daha geniş yelpazede hizmet sunup hem de daha fazla gelir elde edebilirler.

Gemi Acente Ofisi Nasıl Açılır?

Bir iş kurmak, ofis yönetimi ile ilgili öğrendiğiniz temel bilgiler burada da çok işinize yarayacaktır. Buna ek olarak gemi acentesi açabilmek için Denizcilik Müsteşarlığı’ndan ‘Gemi Acentesi Yetki Belgesi’ almak zorundasınız. Bunun için gerekli evrakları başvuru sırasında kolayca edinebilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse,

  1. Ticaret Sicili Gazetesinin aslı veya Noter tasdikli sureti.
  2. Beyan Bilgi Formu (Ek.1)
  3. İmza sirkülerinin aslı veya noter tasdikli örneği
  4. İşyeri Durum Belgesi
  5. İşyeri Açma İzin Belgesinin aslı ya da noter tasdikli sureti
  6. Deniz Ticaret Odası Kayıt Belgesi
  7. İş yerine ait kira sözleşmesi veya tapunun aslı veya noter tasdikli örneği.
  8. Banka dekontu (Başvurduğunuz dönemde belge için bir miktar ödeme istenmektedir.)
  9. Sorumlu Müdür atanacak kişiye ilişkin belgeler
İlginizi Çekebilir:  Türk Dili Tetkik Kurumu (Türk Dil Kurumu) Neden Kuruldu?

Belgelerini tamamlamanız gerekir.

Ayrıca ofisinizin daha hızlı hareket ve hizmet kabiliyetinizin artması açısından konumu çok önemlidir.  Ofisinizin çoğunlukla hizmet vermek istediğiniz limana yakın ve 24 saat evinizden rahatlıkla ulaşabileceğiniz şekilde olması işlerinizi çok kolaylaştıracaktır.

İşe almak istediğiniz personelde ise bu sektörde daha önce deneyimli ve İngilizce bilen bir personel olmasına dikkat ediniz. Deneyimli personel şartı gemi acentesi açarken de karşımıza çıkıyor. ‘Herkes deneyimli personel arıyor, biz nerede deneyim kazanacağız?’ sorusuna karşın şunu belirteyim. Bir firmada uzun yıllar çalışmış olmasa bile sektöre yakın, azimli, onlarca konferansa katılmış, kitaplar okumuş, staj yapmış biri de bir deneyimli yetkilinin yanında gerçekten harika işler çıkarabilir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce