Gerizler Başı Türküsü Hangi Yöreye Ait? Gerizler Başı Sözleri ve Hikayesi

Gerizler başı türküsü hangi yöreye ait? Gerizler başı türküsü sözleri ve hikayesi nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli yörelerin türkülerinden ve bu türkülerinden anlamlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”Gerizler Başı” türküsünden söz edeceğiz.

Gerizler Başı Türküsü Sözleri

Gerizler başı’ndan hoplayamadım aman aman
Döküldü cephanelerim toplayamadım
Düşman galip geldi haklayamadım aman aman

Amanın amanın efeler öldürmen beni
Bir hiç uğruna da efem soldurman beni

Mahkeme önünden eğildim geçtim aman aman
Sol yanımdan kurşun yedim bayıldım düştüm
Ahbap düşman oldu ben buna şaştım aman aman

Gerizler Başı Türküsü Hikayesi

Türkü genel olarak bir başarısızlık hikayesini konu edinir. Geriz, yüksekten akan, akışı yüksek, pınarbaşı gibi anlamlara gelmektedir. Türküde ise buradan atlayamayan bir kızan ya da yöre adıyla gızandan söz edilmektedir. Ancak türküde iki karakter vardır. Bu karakterden biri Efe, diğeri ise kızandır. Fakat türküyü kızanın yazma ihtimali yoktur.

Türküde genel olarak gerizler başından atlayamayıp cephanelerini döken bir efe çırağının efelerden af dileyişi anlatılmaktadır. ”Bir hiç uğruna efeler soldurman beni” dizesinde ise efelere bir yakarma söz konusudur.

Türkünün YouTube’da pek çok yorumcusu bulunmaktadır. Kubat, Musa Eroğlu, Tolga Çandar, Ali Çakar ve İsmail Altunsaray gibi isimler türküyü seslendirmiştir. En çok dinlenen yorum ise Tolga Çandar’ın olmuştur.

Gerizler Başı Türküsü Hangi Yöreye Ait?

Tam olarak bilinmese de Gerizler Başı Türküsünün İzmir-Aydın yöresine ait olduğu bilinmektedir.

Gerizler Başı Türküsü Hakkında

Abdürrahim Karakoç’a ait olan Yemin şiirinin arka fon müziği olarak bu türkü kullanılmıştır. Kurtlar Vadisi’nin 32. bölümünde ise radyoda Tolga Çandar yorumu ile Gerizler Başı türkünün çalması üzerine Polat Alemdar tarafından ”şu efelerin yaktığı 2 mermi 1000 yıldır türküleri çalınıp söyleniyor, bizi düşünen yok. Gerçi kanımızda efelik olmasa biz de bu dağlara gelemezdik ya neyse” şeklinde bahsi geçmiştir.

Gerizler Başı ile İlgili Aramalar

İnternet üzerinden arama yapan kullanıcılar Gerizler Başı türküsü hakkında aynı zamanda şunları da aradı; gerizler başı zeybek, gerizler başı karaoke, gerizler başı musa eroğlu, gerizler başı hangi yöreye ait, gerizler başı zeybeği hikayesi, gerizler başı nota, gerizler başı zeybeği müziği gerizler başı zeybek müziği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: