Getir Götürünü Yapmak Ne Demek?

Getir götürünü yapmak ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kelime ve söz öbeklerinin anlamlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “getir götürünü yapmak” ifadesinden söz edeceğiz. 

Getir Götürünü Yapmak Ne Demek? 

Sosyal medyanın son zamanlarda en çok kullanılan jargonları arasında yer alan bu ifade, birbiri ile kıyas yapılan iki kişi veya nesne arasında seçim yapılması durumunda kendisine daha çok başvuruluyor. 

İlginizi Çekebilir:  Bal Tutan Parmağını Yalar Nedir? Ne Demek?

Anlamı Nedir? 

Bir işte çok acemi veya yeteneksiz olmak anlamına gelir. Özellikle karşılaştırılan kişiye göre oldukça geri planda kalan veya yetenek/özellik bakımından acemi sayılabilecek kişiler için kullanılır. Aynı zamanda aşağılama ve karşılaştırılan iki kişi veya kavram arasındaki farkı abartarak göstermek ve mübalağa etmek için kullanılır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sosyal medyanın son zamanlarda en çok kullanılan jargonları arasındadır. Örneklerle deyimi biraz daha açalım: 

İlginizi Çekebilir:  Evin Büyüğü Olacağına Dağın Domuzu Ol Ne Demek?

Ülkemizde futbol çok sevilen bir spor dalı. Örneğin Galatasaray’da Belhanda isimli bir futbolcu var, orta sahada ve 10 numaralı formayı giyiyor. Kendisinden önce bu formayı giyen Wesley Sneijder. Taraftarlar haliyle Sneijder’e alışmış oldukları için Belhanda’dan onu aratmayacak bir performans bekliyor. Tabi iki oyuncu arasında bariz bir kumaş ve kalite farklı olduğunu söyleyelim. Şimdi bu durumda beklentileri iki sezondur veremeyen Belhanda için “Wesley Sneijder’in getir götürünü yapar anca” denilebilir. Burada kast edilen Belhanda’nın Wesley Sneijder’in performansına ve profiline zerre yaklaşamadığıdır. Aynı zamanda bu cümle ile Belhanda da küfür etkisi yaratan ama küfür olmayan bu söz ile epey aşağılanmış olur. 

İlginizi Çekebilir:  Atıfta Bulunmak Ne Demek?Cümle İçi Kullanımı

Deyimin nereden ve nasıl ya da kimden çıktığı konusunda herhangi bir net kaynak yoktur. Sosyal medyada bu dönemlerde sıkça kullanılmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara