Gırtlak Dolu Ne Demek?

Araba alırken en çok girilen ikilem gırtlak dolu ikinci el mi? Yoksa ortalama donanımlı sıfır bir aracı tercih etmek mi? daha iyi şeklinde oluyor. Arkadaşlar arasında da çokca geçen gırtlak dolu tam anlamıyla o aracın mümkün olabildiğince en donanımlı halini ifade ediyor. Aslında tabir olarak bununla da kalmıyor.

Örneğin, araçta varsayılan olarak sunulmayan hatta fabrikanın seçenek olarak kullanıcılara sunmadığı vakumlu kapı, direksiyon ısıtma-soğutma gibi özellikler gırtlak dolu bir araç için olmazsa olmaz özelliklerden biridir.

Gırtlak dolusu Tofaş diye kullanılan, Tofaş, Şahin araçlarda ise durum tamamen manuel şekilde işliyor. Araçların üretimi bildiğiniz gibi 2000 yılında bitmesine rağmen halen sokaklarda jelatinleri yeni açılmış ayarda yenilenmiş Tofaş araçlar görmek mümkün. Tofaş sahipleri bunu bir hastalık, bir tutku olarak görüyor ve araçlarına neler yapıyolar neler. Zaten gırtlak tabiri bu model araçların sahipleri arasından çıkmış bir deyim.

Bu şekilde tabir edilen bir araçta olmazsa cidden ayıp olacak birkaç özellik sayalım. Koltuk ısıtma mutlaka olmalı bu, dolu araç tabirinde kullanılan ilk özelliktir. Bir araçta koltuk ısıtma yok ise o aracın sahibinin; “Benim aracım gırtlak dolusu.” şeklinde bir iddaafa bulunmadı söz konusu olamaz. Aynı şekilde sunroof diye tabir edilen -tabi mümkünse açılır cam tavan daha makbuldür- özelliğin de mutlaka bulunması beklenir.

Sahibinden sitesinde en çok kullanılan klişelerden olan bu söz öbeği, aynı zamanda sosyal medyada da sık kullanılan jargonlar arasına girmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: