Biyografi

Gökçen Fırat Kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında? Evli mi?

Gökçen Fırat, 22 Haziran 1977 tarihinde İstanbul’da doğmuş Türk kadın askerdir. Türkiye’nin ilk kadın amirali ve ilk kadın gemi komutanı unvanına sahiptir. 1998 yılında Deniz Harp Okulu’ndan mezun oldu. Kariyeri boyunca TCG Yavuz fırkateyninde su altı silahları subaylığı ve denizaltı savunma harbi subaylığı gibi görevlerde bulundu. Deniz Harp Okulu öğrencilerinin eğitim aldığı TCG Eğitim Bot-2 gemisinin komutanlığını yaparak Türkiye’nin ilk kadın gemi komutanı oldu.

Harp Filosu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Millî Savunma Bakanlığı’nda çeşitli karargâh görevlerinde bulundu. 2018 yılında Deniz Harp Enstitüsü’nde kurmay subaylık eğitimini tamamladı. 2019’da Müşterek Harp Enstitüsü’nden mezun olarak deniz kurmay albay rütbesine terfi etti. Norveç’teki SACT Müşterek Harp Merkezi’nde ve İngiltere’deki Müttefik Deniz Komutanlığı (MARCOM) Harekât Direktörlüğü Harekât Daire Başkanı olarak görev yaptı. 2023 yılında tuğamiral rütbesine terfi etti ve aynı yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Savunma Planlama ve Proje Yönetimi Başkanı olarak atanmıştır. Son olarak 30 Ağustos 2023, Zafer Bayramı kutlamalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la arasında geçen diyalogla gündeme gelmiştir. Erdoğan, seremoni sırasında Gökçen Fırat’a ”sen benim hemşerimdin değil mi” diye sormuş, bunun üzerine Gökçen Fırat da ”evet efendim, sağol” diye yanıt vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds