Ayla Filmi Yapımcısı Uslu: Vatanıma Hakaret Etseydim Oscar Vereceklerdi

Ayla filmi yapımcısı Mustafa Uslu’nun Oscar adayı olan film için “vatanıma hakaret etseydim Oscar vereceklerdi” ifadesi, geniş yankı uyandırdı. Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’a göndermelerde bulunan Uslu, vatana hakaret etmediği için Oscar’ı alamadıklarını ifade etti. 

Ayla filmi yapımcısı Uslu, filmin Oscar Ödüllerinde son dört saate kadar sekizinci sırada olduğunu hatırlattı ve bu esnada kendisinden bir konuşma yapmasının istendiğini belirterek “eğer ben o konuşmayı yapsaydım, Oscar’ı almıştık ama ben hayatım boyunca ne bayrağıma ne vatanıma ne de milletime asla ihanet etmem, kötü bir şey söylemem” diye konuştu. 

Sabah gazetesi yazarlarından Sonat Bahar’a demeç veren Mustafa Uslu, 2017 yılında vizyona giren Ayla filminin Oscar ödülüne aday olduğunu ancak ülkesini kötüleyici ve ülkeye hakaret içeren bir konuşma yapmasını istediklerini ifade etti. 

Uslu’nun söz konusu konuşmayı yapmaması üzerine Oscar, Ayla filmine verilmedi. Süreci anlatan Uslu şöyle devam etti: “İlk kez size söylüyorum bunu. Biz Ayla filmiyle Oscar Ödülleri’nde son 4 saate kadar 8. sıradaydık. Benim bir konuşma yapmam istendi. Eğer ben o konuşmayı yapsaydım, biz Oscar’ı almıştık. Ama ben hayatım boyunca, ne bayrağıma, ne vatanıma, ne milletime asla ihanet etmem, kötü bir şey söylemem. Bunu yaparak bir yerlere gelmek hiç tarzım değil.”

Sabah gazetesinden Sonat Bahar’ın “nasıl bir konuşma yapmanızı istediler?” sorusuna Uslu şöyle yanıt verdi: 

“Özgürlüklerin olmadığı bir ülkede film yapmanın ne kadar zor olduğunu biliyor musunuz?” tarzında bir konuşma yapmamı istediler. Ve ben bunu yapmadım. Şayet yapsaydım Oscar’ı vereceklerdi. İnkar edilemez bir insanlık dramın reddetti Oscar. Biz kaybettik mi? Hayır. Oscar, yetim Ayla’nın yüzüne kapıları kapattı diye Los Angeles’taki Güney Kore Mahallesi eylem başlattı. İmza kapmanyası düzenledi. Bir Türk filmini Amerikalı Koreliler savundu orada. Ama kendi milletimizin Oscar seçici üyesi Ayla’ya oy vermedi… Olsun, Türk halkı bize Oscar’ı verdi zaten.”

İlginizi Çekebilir:  Bunu Yapan Bir Savcı: Halı Sahada Tartıştığı Öğretmenleri Gözaltına Aldırttı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara