Sağlık

Gömülü Diş Çekimi Sonrası Dikişler Ne Zaman Alınır?

Gömülü diş çekimi sonrasında dikişler ne zaman alınır, ne zaman alınması gerekir? Daha önceki yazılarımızda sağlıkla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca gömülü diş çekimi sonrasında dikişlerin ne zaman alınması gerektiğinden söz edeceğiz.

Gömülü Diş Çekimi Sonrası Dikişler Ne Zaman Alınır?

Gömülü diş çekimi hastalarının en çok sorduğu soruların başında dikişlerin ne zaman alınacağı yer alıyor. Her ne kadar küçük bir operasyon da olsa ağrısı, sızısı ve sizi bir müddet yemeden içmeden alıkoyması ile zaman zaman baş ağrısı haline gelen gömülü diş çekimlerinde, eğer dikkat edilmezse sorun daha da büyük bir hale gelebilir.

Gömülü diş çekimi sonrasında dikişler, en az bir hafta sonra alınır. Gömülü diş çekiminden en az bir hafta geçmeli ki dikişler tam olarak açılan yerin üzerini kapatabilsin. Bu süreç içerisinde tabi pek çok şeye dikkat etmelisiniz. Doktorunuz ne söylediyse hepsini harfiyen yerine getirin. Aksi halde yaranın olduğu yerde iltihaplanma olabilir. Bu da dikişlerin alınma süresinin uzamasına sebep olabilir ki bu en basit tabirle ucuz yırtmanız anlamına gelir.

Dikişleri, doktorunuzun tavsiyelerini yerine getirdiğiniz takdirde bir hafta sonra tekrar muayeneye gittiğinizde aldırabilirsiniz. Bu süreç içerisinde dikişlerin olduğu yere bir şey dokundurmamaya dikkat edin. Dikişlerin olduğu yere sert bir nesnenin çarpma ihtimalini de göz önünde bulundurarak en azından bir hafta boyunca ağır işlerde ya da fazla hareket etmeniz gereken faaliyetlerde bulunmayın.

Normalde dikişlerin olduğu yerlere rutin olarak günde birkaç kez tampon uygulanır. Bu sürede dikişlerin olduğu yerde ufak kanamalar olabilir ancak şiddetli kanamalarda en yakın hastaneye uğrayıp tam teşekküllü bir müdahale almanız gerekebilir.

Unutmayın ki hiçbir şey sağlığınızdan daha değerli değil. Dikişlerin alınma süresi içerisinde kendinize normalden biraz daha fazla dikkat edin ve kendinizi sakının. Çok değil bir hafta sonra normal olarak yemek yemeye başlayacaksınız. Tekrar belirtelim ki doktorunuz ne dediyse hepsini tek tek atlamadan uygulayın. Şimdiden geçmiş olsun diliyor, sağlıklı günler niyaz ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds