Gömülü Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer? Şişlik Olur mu?

Gömülü diş çekimi sonrasında ağrı ne kadar sürer, şişlik olur mu? Daha önceki yazılarımızda gömülü diş çekimi ile alakalı olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca gömülü diş çekimi sonrasında ağrının ne kadar süreceğinden ve şişlik olup olmayacağından söz edeceğiz.

Gömülü Diş Çekimi Sonrasında Ağrı Olur mu?

Evet, gömülü dişlerini çektirecek olanlar ya da 20’lik dişleri gömülü olup onları aldıracak olanların en çok korktukları şeylerden biri çekim sonrası ağrı olup olmayacağı. Bu sorunun kaçınılmaz cevabı evet. Gömülü dişlerinizi bir operasyonla aldırdıktan sonra kaçınılmaz olarak ağrılarınız olacaktır. Bu ağrılar hemen hemen 4-5 gün hatta 1 hafta kadar bile sürebilir. Ancak ağrının şiddeti gün geçtikçe daha da azalacaktır.

Gömülü diş çekimi sonrasında ilk 1-2 saat narkozun da etkisiyle hemen hemen bir şey hissetmezsiniz. Daha sonra narkozun etkisi geçtikten sonra ağrıdan ziyade bir sızı meydana gelir. Bu sızıyı engellemek adına doktorunuz size bir antibiyotik yazacaktır. Kullanım ölçütüne dikkat ederek antibiyotik kullanabilirsiniz.

Öte yandan antibiyotik yanında size bir de gargara ilacı verilecektir. Bu ilacı, operasyondan 2 gün sonra kullanın. Bu sayede dikişlerin bulunduğu yerlerde iltihaplar önlenmiş olacaktır. Gargara ilacının değdiği yerlerde biraz sızlanma olacaktır ancak çok büyük bir acı yaşamazsınız.

Öte yandan bu ağrılar, yukarıda da değindiğimiz gibi ilk günden başlayarak zamanla azalacaktır. Bir hafta sonra da doktorunuza gidip dikişlerinizi aldırabilirsiniz. Gömülü diş çekimi sonrası sorulan bir diğer soru ile devam edelim.

Gömülü Diş Çekimi Sonrası Şişe Olur mu?

Evet, bu sorunun cevabı da kaçınılmaz olarak evet olacaktır. Nitekim, geçirdiğiniz operasyon her ne kadar küçük olsa da sonuçta cerrahi bir işlemdir. Gömülü diş çekimi sonrasında yapmanız gereken ilk iş, dikişlerin üzerine ancak dışarıdan yani yanak bölgesinden buzla beraber tampon yapmaktır. Bu sayede şişlik seviyesi daha az olabilir. Ayrıca oluşan bu şişlik en fazla 2-3 gün sürecek ve 4. günde tamamen ortadan kalkacaktır. Bu nedenle hem ağrıyı hem de şişliği çok fazla kafanızda büyütmenize gerek yok. Tabi bir de kendinize bu dönemde dikkat edin, açık yaranın iltihap kapması daha büyük sıkıntılara yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.