Sağlık

Diş Tomografisi Nedir? Nasıl Çekilir? Ne Kadar Sürer? Fiyatı Ne Kadar?

Diş tomografisi nedir, nasıl çekilir, ne kadar sürer, fiyatı ne kadardır?Daha önceki yazılarımızda sağlıkla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca diş tomografisinden söz edeceğiz.

Diş Tomografisi Nedir?

Diş tomografisi, tomografi görüntüsü sayesinde kemik ve yumuşak doku detaylarını üç boyutlu olarak görülebilir. Tomografi x-ışını sayesinde incelenmek amacıyla bakılan bölgenin kısmi panoramasını oluşturmaya yönelik radyolojik bir tanı yöntemi olarak tanımlanıyor.

Diş hekimler, diş bölgesinde yapılacak cerrahi müdahaleler için tomografi isterler. Sadece röntgen görüntüsü yapılacak operasyon için yeterli değildir. Sinir ve dokuların yerinin tam net olarak tespit edilebilmesi için tomografi ön şarttır. Tomografinizi çektirdikten sonra doktorunuza gösterebilirsiniz. Bu sayede daha sorunsuz bir operasyon geçirebilirsiniz.

Nasıl Çekilir?

Diş tomografisi çekmek için özel tıbbi görüntüleme merkezlerine olduğu gibi devlet hastanelerine de müracaat edebilirsiniz. Devlet hastanelerinde tomografi randevusu almanız uzun sürebilir. Eğer aceleniz varsa özel tıbbi görüntüleme merkezlerinden tomografi çekebilirsiniz. Röntgen cihazları gibi, kafanızı dört bir yandan çeviren cihaz tarafından çekilir. Bu cihazın ön kısmında ısırmanız için ayrılan küçük bir yer vardır. Önceden poşetle kaplanan bu kısmı ısırdıktan sonra tomografiniz çekilir.

Ne Kadar Sürer?

Tomografi çekinme süresi oldukça kısadır. Bir dakikadan az sürer. Sonuçlarınız hemen çıksa da bazen net sonuçlar için 1-2 saat beklemeniz gerekebilir. Özel tıbbi görüntüleme merkezleri, tomografi sonuçlarınızı doktorunuzun mailine ya da sizin şahsi mailinize yönlendirebilir.

Ücreti Ne Kadardır?

Diğer tomografi ücretleri oldukça pahalı olabilir ancak dental tomografi, yani diş tomografisi 100 ile 200 arasında değişebilir. Ağustos 2020 itibariyle Ankara’da özel tıbbi görüntüleme merkezlerinde diş tomografisi fiyatları 150 lira civarındadır.

Örneğin bir diş hekimine gittiğiniz zaman öncelikle sizden bir röntgen talep eder. Röntgen sonuçlarına göre çekilecek, kanal tedavisi uygulanacak, dolgu yapılacak dişlerinizi sizlere belirtir. Ya da gömülü dişinizi çekmek için sizden, röntgen tek başına yetmeyeceği için, tomografi isteyebilir. Ya özelden ya da devlet hastanelerinden diş tomografinizi çekinebilirsiniz. Bu işlem en fazla 1 gününüzü alacaktır. Öte yandan diş çekimi ya da gömülü diş operasyonu öncesinde kanla ilgili probleminiz olup olmadığınıza, mesela hemofili gibi, dikkat edin. Gerekirse kan tahlili sonuçlarınızı doktorunuza gösterebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds