Sağlık

Gömülü Diş Çekimi Sonrası Yemek Ne Zaman Yenir?

Gömülü diş çekimi sonrası yemek ne zaman yenir? Daha önceki yazılarımızda gömülü diş çekimi ile ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca gömülü diş çekimi sonrası ne zaman yemek yeneceğinden söz edeceğiz.

Gömülü Diş Çekimi Sonrası Yemek Ne Zaman Yenir?

Gömülü diş çekimi yapanların ya da gömülü dişlerini veya 20’lik dişlerini çektirecek olanların en çok sordukları ve merak ettikleri konuların başında gömülü diş çekimi sonrasında yemek yenilip yenilmeyeceğidir. Bu soru, biraz karmaşık gelin beraber bakalım.

Gömülü diş çekimi sonrasındaki ilk birkaç gün oldukça sıkıntılı geçer. Bu süreç içerisinde besin ihtiyacınızı genellikle sıvılardan ya da sıvılaştırılmış yiyeceklerden karşılamak zorundasınız. Nitekim, dikiş bölgesinde ağrıdan ziyade etkili bir sızı olacağından ve bu sızı, ağzınızın içinde, kaslarınızda hareket kabiliyetini zorlayacağından katı yiyeceklerin özellikle çiğneme ve yutkunma safhalarında dikişler, normalden daha fazla zorlanabilir.

Bu sebeple özellikle birkaç gün katı yiyeceklerden kesinlikle uzak durun. Dikişleri zorlayacak her hareketten kaçının. Zira, dikişleri zorladığınızda hatta patlattığınızda çok daha büyük bir sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle her şeyden önce dikişlerinize karşı hassa olmanız oldukça önemlidir. Bu süreç içerisinde ağır işler yapmaktan ya da hareketli faaliyetlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Olası bir iltihaplanma durumunda, en hafif tabiriyle, başınız daha da ağrıyabilir.

Gömülü diş çekimi sonrasında en azından bir hafta kadar, eskisi gibi yemek yiyemeyebilirsiniz. Özellikle sert katı yiyeceklerden uzak durun. Yiyecekleri ıslatarak yiyebilirsiniz ancak bunu da en azından 1 gün sonra deneyin. Eğer şiddetli bir şekilde ağrı ya da sızı duyuyorsanız sıvı tüketmeye devam edin.

Doktorunuzun verdiği gargara ilacını ve antibiyotiği de düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyin. Defalarca söylediğimiz gibi her şeyden önemlisi sağlıktır. Sağlığınız korumakta ısrarlı olun, her ne kadar gömülü diş çekimleri küçük birer operasyonlar da olsa en nihayetinde cerrahi bir işlemdir ve üzerinde titizlikle durulmalıdır. En fazla 1 hafta içinde %99 olarak eski formunuza dönecek ve istediğiniz yemekleri yiyebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.