Gömülü Diş Çekimi Sonrası Kanama Olur mu?

Gömülü diş çekimi sonrasında kanama olur mu? Daha önceki yazıalrımızda gömülü diş çekimi ile ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca gömülü diş çekiminden söz edeceğiz.

Gömülü Diş Çekimi Sonrasında Kanama Olur mu?

Evet, gömülü diş çekimi hastalarının ya da gömülü dişleriniz çektirecek olanların en çok merak ettiği sorulardan biri kanama olup olmayacağıdır. Cevabımız, kaçınılmaz olarak evet. Gömülü diş çekimi sonrasında kanama olabilir ancak kesinlikle kanama olacaktır denemez.

Öncelikle gömülü diş çekimi sırasında birkaç hekim yanınızda olur. Çene cerrahı ya da diş cerrahı ile bir veya iki yardımcısı bulunur. Çene cerrahı gömülü olan dişinizi çekerken yanında bulunan yardımcıları da kan ve tükürükleri bir hortum vasıtasıyla çeker. Daha sonra da dikişleriniz atılır. Ancak dikişlerin atılmasından sonra az da olsa kanamalar devam edebilir.

Bunun için doktorunuz size dikiş bölgesine özellikle ilk birkaç gün tampon yapmanızı önerir. Bu sayede gömülü diş çekimi sonrasında meydana gelen ufak kanamalar, daha sonra büyük bir soruna dönüşmeden örneğin iltihap kapmadan önlenmiş olur. Öte yandan doktorunuzun antibiyotik ile beraber vermiş olduğu gargara ilacını da kullanmayı ihmal etmeyin.

Ancak yukarıda da değindiğimiz gibi gömülü diş çekimi sonrasında meydana gelen kanamalar çok küçük şiddette olacaktır. Bunun için endişelenmenize gerek yok. Fakat dikiş yerinizi sert bir yere çarpmanız ve dikişleri patlatmanız durumunda size en yakın hastaneye gitmeniz gerekebilir.

Özellikle bu dönemde kendinize epey dikkat etmeniz gerekecek. Kendinizi zor ve ağır işlerden uzak tutun, fazla hareket etmekten kaçının. Olası bir sert temasta dikişleriniz zarar görebilir ve daha kötü bir duruma yol açabilir. Öte yandan doktorunuzun ne dediğine ve ne tavsiyelerde bulunduğuna özen gösterin. Dikişleriniz, eğer verilen önerileri dikkate almanız durumunda, 1 hafta içinde alınacaktır. Bu süreç içerisinde özellikle birkaç gün sıvı içecek ya da sıvıya yakın yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Unutmayın her şeyden önemli olsan sağlıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.