Gömülü Diş Çekimi Sonrası Yutkunma Zorluğu

Gömülü diş çekimi sonrasında yutkunma zorluğu neden olur? Daha önceki yazılarımızda gömülü dişlerle ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca gömülü diş çekimi sonrasında yutkunma zorluğundan söz edeceğiz.

Gömülü Diş Çekimi Sonrası Yutkunma Zorluğu Neden Olur?

Gömülü dişlerini çektirecek olanlar veyahut da gömülü dişlerini çektirecek olanlar için en fazla merak edilen sorulardan biri yutkunma zorluğunun olup olmayacağı ya da neden olduğudur. Öncelikle gömülü diş çekimi sonrasında yutkunma zorluğu olabilir. Bunun sebebi operasyonun başarısız ya da kötü geçmesi değil ağızdaki kas ve doku hareketlerinin zayıflamasıyla ilgilidir.

Gömülü dişlerinizi çektirdikten ilk birkaç sonra ağzınızda biriken kan ve tükürüklerin kalıntılarını hissedebilirsiniz. Nitekim bu maddelerin ağızda bıraktığı kesif koku, yutkunmanızı da zorlaştırabilir. Bu sebepten yutkunma safhasında zaman zaman zorluk yaşayabilirsiniz.

Aynı zamanda yemek yemeye başladığınızda katkı yiyeceklerden kesinlikle tercih etmeyin. Ağızda sindirimi daha kolay olan sıvı içeceklerden ya da sıvılaştırılmış yiyeceklerden tercih edin. Bu sayede dikişlerin olduğu yerlerde daha az hareket olacak ve bu da dikişlerin var olan en kısa sürede alınmasına sebep olacaktır. Şayet, tüm tavsiyeleri yerine getirirseniz en fazla 1 hafta içerisinde yutkunma problem yaşamayacak ve tekrar eskisi gibi yemek yemeye başlayacaksınız. Ama en azından dikişler alınana kadar size ne deniyorsa onu yapın, aksini yapmayın.

Öbür türlü katı yiyecekler özellikle sert yiyecekler yemekte ısrar ederseniz ve doktorunuzun tavsiyelerine kulak asmazsanız daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle siz, her ihtimale karşı temkinli ve ihtiyatlı olmayı elden bırakmayın. Nitekim gömülü diş çekimleri her ne kadar küçük operasyonlar olsa da sonuçta bir cerrahi işlemdir ve üzerinde titizlikle durulması gerekir.

Gömülü diş çekimi sonrasında yutkunma zorluğu dediğimiz gibi olabilir ve sık karşılaşılan bir durumdur. Bunun başlıca nedenlerinden biri diş çekimi sırasındaki kan ve tükürüklerin etkisiyle diğeri ise dikişlerin hareket kabiliyetinizi kısıtlamasıdır. Ancak çok yüksek şiddette bit yutkunma zorluğu yaşıyorsanız doktorunuza bu durumu bildirmenizde fayda var. Defalarca belirttiğimiz gibi sağlık, her şeyden önemlidir. Bu nedenle onda ısrarcı olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.