Gönül Tekin Kimdir? Aslen Nereli ve Kaç Yaşında? Eserleri ve Kitapları

İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nden 1961 yılında mezun olan Gönül Tekin, ilk olarak 1962 ile 1963 yılları arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde asistan olarak göreve başladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kaliforniya Üniversitesi’nde doktora eğitimi alan Gönül Tekin, burada Andreas Tietze, Janos Eckmann, Emin Benani, ve Gustave E. von Grunebaum ile birlikte çalıştı. Tekin daha sonra 1968 yılında Türkiye’ye döndü ve Ali Nihat Tarkan’ın danışmanlığında “Ali Şîr Nevaî, Ferhud ü Şirin” isimli doktora teziyle doktor ünvanına sahip oldu. 1970 yılında ise Hacettepe Üniversitesi bünyesinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde çalışmaya başladı.

Gönül Tekin, 1967 senesinde Amerika Birleşik Devletleri – Harvard Üniversitesi’nin Eski Türk Edebiyatı profesörlerin arasında yer alan Şinasi Tekin ile evlendi ve eşi ile beraber Harvard Üniversitesi’nin Yakındoğu Dilleri ve Medeniyetleri Bölümü’ne geçmişlerdir. 1984 yılından 1994 yılına kadar Harvard Üniversitesi’nde Osmanlı Türkçesi, Çağatayca ve Özbekçe dilleri üzerinde çeşitli dersler verdi.

Gönül Tekin ayrıca Ahmed-i Dai’nin Çengname adlı eseri üzerinde çalışmalarda bulunmuş ve yaptığı bu çalışmaları ise 1992 senesinde yayınlamıştır. 1978 yılından 2004 yılına kadar “Türklük Bilgisi Araştırmaları” (TUBA) (Journal of Turkish Studies) adlı akademik içerikli dergide eşi ile beraber editörlük görevinde bulundu.

Bu dergi ile beraber Gönül Tekin, yüzlerce makale yayınlama şansı bulmuş ve bunun yanı sıra bu dergi aracılığıyla yüzlerce kitap tanıtımı ve eleştirisini yayınlamıştır. Bu yayınlar aracılığıyla Türkçe, Batı dünyasında Türkoloji’nin yayın dilleri arasında yer almıştır. Eşi Şinasi Tekin ile beraber 1996 senesinde
Ottoman Studies Foundation adıyla bir dernek kurdu.

Gönül Tekin, uzun yıllar Türkiye’de Harvard Üniversitesi bünyesinde Osmanlıca eğitimi veren bir yaz okulu açılması için çaba göstermiş ve bu çabaların sonucunda 1996 senesinde Ayvalık’ta Harvard Ünivesitesi ile Koç Üniversitesi müşterekliği ile “Harvard-Koç Üniversiteleri Osmanlıca Yaz Okulu” açıldı ve kendisi de bu okulda ders verdi.

Şinasi Tekin ile evliliklerinden İbrahim Hakkı Durali Durali Satılmış Tekin isminde bir oğlu dünyaya gelmiştir.

Gönül Tekin ile İlgili Aramalar

Google’da Gönül Tekin ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; profesör gönül tekin kimdir prof dr gönül tekin biyografi gönül tekin dinler tarihi pdf gönül tekin hayat ağacı pdf gönül tekin nereli gönül tekin petra gönül tekin leyla ile mecnun gönül tekin biyografisi gönül tekin nereli gönül tekin makaleleri gönül tekin dinler tarihi pdf gönül tekin petra gönül tekin kitapları pdf gönül tekin hayat ağacı pdf gönül tekin iletişim profesör doktor gönül tekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: